09/11/2017

Papa Françesku tha sot se “historia do t’i gjykojë” ata që refuzojnë të pranojnë shkencën e ndryshimeve klimatike. “Nëse dikush dyshon se ndryshimi i klimës është i vërtetë, duhet të pyesë shkencëtarët”, u tha ai gazetarëve në aeroplan papnor. “Këto nuk janë mendime të bëra në fluturim e sipër. Ato

Ekipet e shpëtimit kanë pranuar se nuk e dinë se sa njerëz në Florida janë vrarë nga Uragani Irma mes frikërave për një krizë humanitare. Deri në 10,000 njerëz besohet të kenë qëndruar në Florida Keys gjatë stuhisë dhe tani nuk kanë ujë, ushqim apo energji, kanë paralajmëruar zyrtarët. Irma

Dikush në Amerikë tani flet për ndëshkim hyjnor dhe për fundin e botës. Amerika e Trumpit, më e ndarë se kurrë, gjysma kritike ndaj një presidenti që u heq pluhurin edhe fantazmave të nazizmit, dhe gjysma një shoqëri gjithmonë e më e përzierë, është në prag të krizës nervore? “Frika

USA Today Dita e sotme shënon 15-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, që vranë 2977 njerëznë Nju Jork, Pentagon, dhe në një fushë të Pensilvanisë. Sulmet dhe reagimi ndaj tyre i kanë dhënë formë politikës së Amerikës për 15 vitet e fundit, duke lënë pas një komb që

Toka mund të bëhet praktikisht e paqeverisëshme, nëse nivelet e deteve vazhdojnë të rriten Toka mund të bëhet “praktikisht e paqeverisëshme” për shkak të rritjes së nivelit të deteve, paralajmëroi ish-drejtori i studimit të klimës, në NASA, profesor James Hansen. Profesor Hansen, i cili ishte ndër shkencëtarët e parë që

Banorët e Miamit dhe zona të tjera të Floridës së Jugut u paralajmëruan për rreziqet e Uraganit Irma për më shumë se një javë, por disa prej tyre vendosën gjithësesi të qëndrojnë. Të dielën në mëngjes, një numër i atyre që injoruan urdhrat e detyrueshëm të evakuimit në zonën e