03/09/2017

1. Ellis Island Nga 1889 deri më 1926, mbi 16 milionë emigrantë hynë në portin e Nju Jorkut në Shtetet e Bashkuara. Rreth 30% e amerikanëve mund të gjurmojnë të paktën një paraardhës në Ellis Island. 2. Fati i irlandezëve Për shkak të problemeve me zinë e bukës së patates

Në përkujtim të Alan Kurdit, djalit 3-vjeçar nga Siria, i cili u mbyt në vitin 2015, teksa mundoheshin të arrinin në Greqi, shkrimtari i famshëm afgan Khaled Hosseini shkroi “Lutja e detit” (Sea Prayer). Letra imagjinare, është shkruar në formën e një monologu, dërguar nga një baba sirian, djalit të

Çfarë i tha Ajnshtaini, Çarli Çaplinit dhe si iu përgjigj aktori i famshëm Kur Albert Ajnshtaini takoi Çarli Çaplinin në vitin 1931, Ajnshtaini i tha: “Ajo që admiroj më shumë në artin tënd, është universaliteti i tij. Ti nuk thua as edhe një fjalë, e prapëseprapë bota të kupton”. “Eshtë

Koreja e Veriut tha sot se testoi me sukses një bombë termobërthamore, një bombë hidrogjeni e cila shkaktoi një tërmet me 6.3 ballë. Po çfarë është një bombë me hidrogjen? Dhe pse, nëse konfirmohet, ky shpërthim i ri do të ishte veçanërisht shqetësues? EDHE ME SHKATERRIMTARE. Bomba me hidrogjen ose

Donald Trump ka lënë të kuptohet se një pushtim ushtarak i Koresë së Veriut nuk është jashtë diskutimit, pasi koreano-veriorët shpërthyen një bombë me hidrogjen prej një kiloton. Presidenti mbeti gojëmbyllur mes supozimeve se Amerika po bën gati reagimin ushtarak, teksa dilte nga kisha sot në mëngjes. Kur u pyet

Diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka një djalë sekret, i cili do të trashëgojë regjimin e tij brutal, kanë zbuluar agjentë të shërbimeve të fshehta. Diktatori ka tre fëmijë me gruan e tij Ri Sol-ju por gjinia e fëmijës së parë të tyre, që lindi në 2010, nuk