September 2017

Ndeshja e referendumit për pavarësinë e Katalonjës mbyllet me një vigjilje shumë të tensionuar. Aq sa pas një nate me të shtëna në qendrat e votimit (për fat të mirë pa aksidente), Podemos është detyruar të urojë që “nuk do ndodhë asnjë fatkeqësi”. Sepse orët e furishme përpara referendumit në

Trashëgimia poetike Homerit I njohur në të gjithë botën si autor i Iliadës dhe Odisesë, Homeri besohet të jetë më i madhi i poetëve të lashtë epikë grekë. Më poshtë po paraqesim ligjëratën e profesor Entoni Makrinos në Festivalin e Kulturës në University College të Londrës Nga Emma Mason Poeti

Hijet e një të kaluare të errët hedhin akuza të reja ndaj Xhim Kerri. Sot Daily Mail publikoi një letër që e ka shkruar, dy vjet para se të vdiste, Kthriona Uajt, artiste me origjinë irlandeze që në vitin 2015 vdiq nga një mbidozë droge, e cila ishte e dashura

Janë gjithmonë ata: Donald J. Trump dhe Kim Jong-un. Këtë herë ata bllokohen në një prezervativ tre-dimensional për fushatën “Disa njerëz nuk duhet të lindin kurrë”, një mesazh i fortë. Dhe ndërsa mediat në mbarë botën botojnë kërcënimet dhe fyerjet midis presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe diktatorit

Është kaq e lehtë, sa që mund të funksionojë. Shumica e atyre që nuk janë në lidhje mund të konfirmojnë se e kanë ndjerë këtë këshillë të urtë, të realizuar, të paktën një herë në jetën e tyre të vetmuar: “Ju do të ndeshni në dikë, atëherë kur kërkoni më

Artriti i Mikelanxhelos, “selfi” i Rembrandit, figurat e fshehura të Gojas dhe Pikasos, sëmundjet në kryeveprat e Karavaxhos, dhe parashikimet shkencore të Van Gogut… Ja misteret e artit, mbi të cilat është arritur të hidhet dritë nga shkencëtarët. 1. Pasioni (sekret) politik i Gojas Në vitin 1823, artisti spanjoll Françisko