18/08/2017

Europa është mbërthyer nga kthetrat e terrorit. Pas Barcelonës, momente frike ka përjetuar edhe Finlanda e Gjermania. Dy të vdekur dhe tetë të plagosur është bilanci i një sulmi me thikë në qytetin jug-perëndimor të Turkut në Finlandë. Policia arrestoi një prej autorëve të dyshuar pasi e qëlloi me plumb

Nga Zigmund Ginsberg Damnatio memoriae, dënimi i kujtesës e quanin romakët e lashtë. Shembeshin dhe gjymtoheshin statujat, thyheshin bustet, gërvishteshin epigrafet, shuheshin figurat në afreske. Nuk funksiononte. Ndonjëherë shkaktonte efekte të kundërta. Ishte e kundërta e apoteozës, godiste perandorë që ishin hyjnizuar kur kishin qenë në pushtet. Por ndonjëri prej

Pas fluturimit pranë Tokës në vitin 1990, anija kozmike “Galileo” fluturoi përsëri në rajonin tonë në vitin 1992. Këtë herë, ajo i provoi instrumentet e saj në Hënë për të kryer të njëjtin kërkim për jetë atje, siç kishte bërë në Tokë. Rezultatet, thuajse të përsosura, treguan se Hëna ishte

Që nga viti 2016, çdo mesazh që ju dërgoni duke përdorur WhatsApp ka të ashtuquajturin “end to end encryption”: kjo do të thotë që mund të lexohet vetëm nga ju dhe nga marrësi i mesazhit që ju dërgoni. Bazohet në diçka të quajtur Signal Protocol. Kur ju nisni një bisedë,

Valerie Jamieson A është çdo gjë reale? Pyetja duket se fton vetëm një përgjigje: sigurisht që është. Nëse keni dyshim, godisni me shkelm një shkëmb. Duke lënë mënjanë pyetjen nëse shqisat tuaja mund të besohen, çfarë po shkelmoni në të vërtetë? Shkenca ka nevojë për shumë pak përbërës për të

Një baba i dy fëmijëve vdiq duke mbrojtur të birin, nga furgoni i përdorur për sulmin terrorist në Barcelonë – duke u vendosur para tij për të marrë forcën e plotë të goditjes. Italiani Bruno Gulotta, 35 vjeç, ishte i pari person që u identifikua si i vdekur në sulmin