17/08/2017

Një zhurmë e thellë, që sinjalizon funksionimin e vetë mendjes. Për shkencëtarët, vetëdija mund të jetë vetëm kjo Edhe këtë mëngjes, kur e zgjuam, ishim protagonistë të njërit prej fenomeneve më të jashtëzakonshme të trurit të njeriut. E megjithatë, nuk e vumë re. Çfarë ndodhi? U rikthyem të jemi të

Presidenti Donald Trump është në qendër të një stuhie politike, për ndryshimin e qëndrimit ndaj personave përgjegjës për dhunën e së shtunës në Sharlotsvill të Virxhinias. Dhuna e kishte burimin në një protestë të organizuar nga grupet e bardha nacionaliste. Komentet e zotit Trump të martën, ku ai fajësonte të

Pasditen e sotme një furgon goditi njerëzit në Barcelonë. Numri i të vdekurve ka arritur në 13 persona ndërsa dhjetëra të tjerë janë lënduar. Policia spanjolle ka deklaruar se bëhet fjalë për një sulm terrorist. Zona e La Ramblas është evakuuar. Terroristët po mbajnë një numër pengjesh në një restorant

Në një prej këtyre ditëve mund të shohësh në ata ekrane, dhe të gjesh një avion gjuajtës sirian që përgatitet të hedhë bomba pranë forcave të SHBA në Siri. Avioni sirian do të hidhet në erë në qiell nga një gjuajtës amerikan, ndërkohë që dy avionë rusë shohin nga një

“Barcelona nuk i është afruar as edhe një milimetër firmosjes me Dembele”. Hans-Joachim Vatzke, drejtor sportiv i Borussia Dortmund, ka mohuar kategorikisht që klubi gjerman është afër arritjes së një marrëveshje me Barcelonën për transferimin e sulmuesit francez Ousmane Dembele. Menaxheri ka mohuar në këtë mënyrë në një deklaratë për

Ukraina ka fituar betejën e saj personale kundër Leninit. Në vitin që shënon njëqind vjetorin e Revolucionit të Tetorit, në fakt, drejtori i Institutit të Kujtesës Kombëtare, Vladimir Vyatrovich, tha se në territorin e kontrolluar nga Kievi u shkatërruan “të gjitha statujat” ngritur gjatë epokës komuniste në nder të udhëheqësit