15/08/2017

Kushtet ekstreme të motit mund të jenë vdekjeprurëse. Sipas traditës, Organizata Botërore Meteorologjike e Kombeve të Bashkuara vëzhgon të dhënat mbi temperaturat dhe motin ekstrem. Por, më 18 maj për herë të parë shpalli rekordin botëror të numrit më të lartë të viktimave të shkaktuara nga ciklonet, tornadot, vetëtimat dhe

Nga seriali i Game of Thrones kanë mbetur edhe dy episode, përpara se të largohet nga ekranet edhe për një tjetër vit dhe sipas një prej yjeve të seralit televiziv të HBO, ai do i lërë fansat të ndjehen shumë të kënaqur. Kit Harington, që luan rolin e Jon Snowt,

Nga Leonardo DiCaprio tek Leonardo Da Vinci. Një sfidë e re për fituesin e Oscar me filmin “The Revenant”: ai do të interpretojë filmin biografik për gjeniun toskan. Paramount ka fituar ankandin për të drejtën e autorit për të bërë një film mbi shkencëtarin dhe piktorin, rrëfyer me detaje në

Që nga fillimi i kohës, njerëzit kanë qenë të obsesionuar me fundin e botës. Nga lartësia e Rilindjes Evropiane, magjepsja jonë me fundin e botës u bë territor pjellor për artistët dhe historianët. Rreth vitit 1550 në Augsburg, Gjermani, një botim i çuditshëm dhe intrigues i quajtur Libri i Mrekullive

Episodi më i fundit i “Game of Thrones”, sezoni 7, ishte i mbushur me zhvillime e komplote, të cilat në të njëjtën kohë, edhe shtynin përpara ngjarjet, por edhe rikthenin në mënyrë të hollësishme teori që lidhen me zbulesat e mëdha që do të vijnë. Një teori e tillë që

Imagjinoni të zgjoheni me zhurmën e dallgëve të oqeanit dhe pamjet e jetës natyrore nënujore në det. Njohur si Zemra e Evropës, ky zinxhir ishujsh në brigjet e Dubait shumë shpejt do të jetë vendi i shtëpive lundruese. Me afro 275 metra katrorë hapësirë të jetueshme, kompania thotë se shpreson