Home»Bota»Politika vdekjeprurëse e Amerikës

Politika vdekjeprurëse e Amerikës

Përfaqësuesit e zgjedhur të Amerikës shijojnë kalimin e kohës në Amerikë në një fushë me topa në Potomac pak larg nga Kapitoli: Një formë terrori, veçanërisht amerikan, e ndryshoi atë situatë idilike të hënën herët në mëngjes, në atë që senatori Rand Paul, i cili ishte atje, quajti “në thelb një fushë vrasjeje”.

Një njeri i armatosur me një pushkë qëlloi dhjetra herë në anëtarët e Kongresit dhe ndihmësit e tanishëm dhe të mëparshëm të tyre, të cilët u ulën për t’u mbuluar. “Ai po na gjuante,” tha Përfaqësuesi Mike Bishop, republikan i Miçiganit, i cili ishte aty kur u shfaq armiku. Në tërësi, katër viktima u qëlluan, përfshirë Përfaqësuesin Steve Scalise të Luizianës, kryetari i shumicës së Dhomës, i cili ishte në gjendje kritike të mërkurën mbrëma pas një operacioni.

Një amerikan dikur do të ishte i tronditur nga një egërsi e tillë. Një amerikan sot do të kishte të drejtë të tmerrohej – dhe jo shumë të befasohej. Kjo ishte një nga dy goditjet masive në Shtetet e Bashkuara të mërkurën. Në një objekt UPS të San Franciskos, një person i armatosur vrau tre vetë dhe veten.Jo të gjitha detajet janë ende të njohura për atë që ndodhi në Virxhinia, por një model i njohur i pështirë po shfaqet në sulm: Snajperisti James Hodgkinson, i cili u vra nga oficerët e Policisë së Kapitolit, ishte pa dyshim i çrregullt mendërisht dhe zhgënjimi i tij kishte gjetur karburantin e tij tek politika. Z. Hodgkinson ishte një përkrahës i Bernie Sanders dhe vullnetar i fushatës që kundërshtoi me forcë Presidentin Trump. Ai postoi shumë mesazhe anti-Trump në mediat sociale, duke përfshirë një në mars që tha “Koha për të shkatërruar Trump & Co”.

A ishte ky sulm provë sa e egër është bërë politika amerikane? Ndoshta. Në vitin 2011, Jared Lee Loughner hapi zjarr në një parking në supermarket, duke dëmtuar rëndë përfaqësuesin Gabby Giffords dhe duke vrarë gjashtë vetë, përfshirë një vajzë 9-vjeçare. Në atë kohë, ne dhe të tjerët  kritikuam ashpër retorikën e nxehtë politike në të djathtë. Para të shtënave, komiteti i veprimit politik i Sarah Palin qarkullonte një hartë që tregonte zonat zgjedhore të zonjës Giffords dhe 19 demokratë të tjerë me flokë të stilizuar me kryq. Por në atë rast asnjë lidhje me të shtënat nuk u vendos kurrë.

Konservatorët dhe mediat e krahut të djathtë të mërkurën, ishin të shpejta për të kërkuar dënimin me forcë të gjuhës së urrejtjes dhe të krimeve nga liberalët anti-Trump. Ata kanë të drejtë. Natyrisht, liberalët duhet të përmbahen në të njëjtin standard të mirësjelljes që ata kërkojnë për të drejtën.

A ishte ky sulm prova se sa armë dhe municione janë në dispozicion në Shtetet e Bashkuara? Padiskututim. Z. Hodgkinson, sipas përkufizimit, nuk duhet të kishte në pronësi një armë, por ai u licencua në shtetin e tij, Illinois. Dhe në çdo rast do të ishte e lehtë për të që të merrte një armë në Virxhinia, e cila nuk kërkon kontrolle të thelluara në shitje private, nuk kërkon regjistrim për shumicën e armëve dhe ka pak kufizime për mbajtjen e tyre në hapësira publike.

Reagimi i disa prej tyre ishte se zgjidhja e vetme ishte akoma më tepër armë. Përfaqësuesi Mo Brooks i Alabama, i cili ishte mes atyre që u qëlluan të mërkurën, tha: “Nuk është e lehtë të shohësh njerëz rreth teje duke u qëlluar dhe nuk ke armë me vetë”.

Ky është një refleks tërësisht i arsyeshëm. Të gjithë njerëzit në atë situatë, të paarmatosur dhe nën zjarr, do të donin të ishin në gjendje të mbronin veten dhe miqtë e tyre. Megjithatë, konsideroni shoqërinë amerikane që do të duhet të jetojnë – zgjedhjet që të gjithë duhet të bëjnë – në atë lloj mbrojtjeje. Çdo anëtar i Kongresit, dhe çdo amerikan tjetër i çfarëdo moshe, do të duhej të shkonte në fushën e bejsbollit, në shkollë ose në punë, ose në zyrën postare, ose në klinikën shëndetësore – ose në ndonjë vend tjetër që shtënat masive tani ndodhin – me një armë në brezë. Dhe pastaj, kur një sulm do të vinte dhe ata do të thenin zjarin, ata me siguri do të vrisnin ose plagosnin jo sulmuesin por një tjetër të pafajshëm, siç tregojnë studimet në mënyrë të përsëritur.

Kjo është shoqëria që lobi i armëve po punon që të arrijë. A është kjo që amerikanët duan?

Presidenti Trump tha vetëm gjënë e duhur pas sulmit të mërkurën: “Mund të kemi dallimet tona, por ne bëjmë mirë që në kohëra si këto të kujtojmë se kushdo që shërben në kryeqytetin e vendit tonë është këtu, sepse mbi të gjitha ata e duan vendin tonë. Ne të gjithë mund të pajtohemi se jemi të bekuar që jemi amerikanë, se fëmijët tanë meritojnë të rriten në një komb me siguri dhe paqje”.

Megjithatë, ai nuk do të ndihmojë në krijimin e atij kombi nëse ai vazhdon të mbrojë aksesin e lehtë në armët vdekjeprurëse./The New York Times – Lexo.al/

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *