05/06/2017

Para 50 vjetёsh nis lufta gjashtё ditore: Izraeli sulmoi njёkohёsisht tre vende arabe fiqnj, qё kishin kёrcёnuar tё asgjёsonin shtetin hebre. Fitorja e Izraelit ka lёnё gjurmё tё thella nё rajonin edhe sot “Ndihej si njё kёrcёnim ekzistencial pёr Izraelin”, kujton Moshe Milo kohёn para shpёrthimit tё luftёs. Milo ishte

“Agjentët dhe diplomatët rusë janë përpjekur prej gati një dekade të përhapin propagandën e Moskës e të shkaktojnë destabilizim në Ballkan, e sidomos në Maqedoni”, shkruan “The Guardian”, duke cituar për këtë pohim të sajin, dokumente sekrete të shërbimit rus të inteligjencës, të cilat kanë rënë në duart e gazetës

Shoqëria jonë ka bërë tashmë hapa të mëdhenj drejt këtij qëllimi, falë përparimeve në mjekësi dhe përmirësimeve në jetesën e shëndetshme. Në vitin 2014, për shembull në SHBA 16% e njerëzve të moshës 50-64 vjeç prekeshin çdo ditë me sëmundje kronike. Tre dekada më parë kjo shifër ishte 23%. Me

Për njerëzit e mësuar të jetojnë nën blicet e medias, është e habitshme se sa shpesh udhëheqësit botërorë harrojnë rregullin e artë të transmetimeve: Gjithmonë mendo që mikrofoni është ndezur. Ja disa prej rasteve më të paharrueshme, kur gjërat kanë shkuar keq: 1. Obama, Sarkozy flasin keq për Netanjahun Presidenti

Katari thotë se nuk ka “asnjë justifikim legjitim” për katër vendet arabe që kanë ndërprerë e marrëdhëniet diplomatike me të. Katari gjithashtu thotë se vendimi është një “shkelje e sovranitetit të tij”, duke u zotuar para qytetarëve se ky veprim nuk do të ndikojë aspak tek ata. Ministria Punëve të

Nga Afshon Ostovar Siç tregoi turneu i fundit i Presidentit Donald Trump në Lindjen e Mesme, e vetmja gjë që bashkon Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe pjesën më të madhe të botës arabe është kundërshtimi ndaj aktiviteteve rajonale të Iranit. Ndërsa administrata e Obamës dukej sikur pranonte se vetëm shtrëngimi