27/04/2017

Dhuna që ka pushtuar ambientet e Kuvendit të Maqedonisë, pas zgjedhjes së kryeparlamentarit Talat Xhaferi, e ushtruar nga mbështetës nacionalistë të VMRO-DPMNE-së së Nikola Gruevskit, ka lënë në gjendje të rëndë shëndetësore, por jashtë rrezikut për jetën, kreun e Lëvizjes për Reforma në PDSH, Zijadin Sela. Mediet e shumta maqedonase

Në sallën e konferencave për shtyp ka pasur një përleshje me protestuesve dhe deputetëve. Në mesin e deputetëve që kanë sulmuar protestuesit kanë qenë edhe Zoran Zaev dhe Damjan Mançevski, raporton SHENJA,  por protestuesit me karrige kanë gjuajtur edhe deputetë të tjerë të LSDM-së. Situata është mjaft e tensionuar, protestuesit

Situata në Kuvendi e Maqedonisë ka eskaluar pasi që protestuesit kanë hyrë edhe në sallën e konferencave. Protestuesit kanë goditur dhe lënduar liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, dhe po ashtu edhe politikanin shqiptar Ziadin Selën, i cili thuhet se është në gjendje të rëndë. Ky është momenti kur situata eskaloi

Pas zhvillimeve në Kuvendin e Maqedonisë ku kanë  mbetur të lënduar disa deputetët, ka reaguar edhe lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski. “Dhuna nuk është zgjedhje dhe është e nevojshme ulja e tensioneve. Bëj thirrje që populli të përmbahet dhe të mos bie pre e provokimeve të atyre që dëshirojnë ta

Ambasadorët e Perndimit ne Maqedoni kanë bërë apel tek të gjithë palët që të përmbahen nga retorika nxitëse. “Si ambasadori më i moshuar, flas në emër të të gjithë kolegëve të mi. Kjo është absolutisht e papranueshme. Është koha për dialog dhe jo për dhunë. Apelojmë deri tek të gjitha

Tashmë është raportuar se Kuvendi i Maqedonisë është sulmuar nga protestuesit e dhunshëm të cilët kanë sulmuar gazetarët dhe deputetët e shumicës parlamentare në Kuvend, përcjell Telegrafi Maqedoni. Një numër deputetësh janë sulmuar, ndër të cilët është përgjakur edhe lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Jozyrtarish Alsat-M raporton se Ziadin Sela