23/04/2017

Helena mitike e Trojës ka frymëzuar poetë dhe artistë për shekuj me radhë si gruaja, bukuria e së cilës ndezi Luftën e Trojës. Por karakteri i Helenës është më kompleks se sa duket. Kur merr në konsideratë shumë mite greke dhe romake që rrethojnë Helenën, që nga fëmijëria e saj

Kandidati centrist Emmanuel Macron dhe udhëheqësja ei ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, dolën i pari dhe e dyta respektivisht në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të Francës të dielën, sipas parashikimeve të sondazheve. Ata do të përballen me njëri-tjetrin, në një balotazh më 7 maj. Balotazhi do të

Kanë festuar në mënyrën më të bukur futbollistët e Barcelonës, pas ndeshjes së fituar në Madrid kundër Realit, një fitore e cila i ka kthyer katalanasit në vendin e parë. Pas ndeshjes, teksa të gjithë futbollistët e Barcelonës kanë qenë duke festuar, Leo Messi është lidhur në Facetime me Neymarin,

Fabio Kapelo, traineri i famshëm italian është shprehur i mrekulluar pas ndeshjes së djeshme. “Një Messi si këtë mbrëmje kishte kohë që nuk e shihja”, ka thënë Kapelo. “Unë e kam parë në shumë ndeshje. Zakonisht merrte topin, bënte lëvizjet e tij, gjërat e bukura, dhe pastaj relaksohej disi. Sonte

Njerëzve u pëlqejnë shumë citimet e mira, dhe interneti e ka bërë shumë të lehtë të gjesh një të përsosur për çdo rast. Por ka një gjë: Shumë nga figurat më të cituara të historisë (mendoni Abraham Lincolnin, Eleanor Rooseveltin, Albert Ajnshtajnin, Martin Luther King Jr.) thjesht nuk i kanë

Pas diplomimit në Sandhurst, Churchilli u largua nga ushtria dhe udhëtoi për në Kubë, ku raportonte për kryengritjen për një gazetë në Londër. Ai më pas shërbeu si korrespondent lufte dhe oficer ushtrie, një rol i dyfishtë që atëherë lejohej, në Indi, Sudan dhe Afrikën e Jugut. Pas mbërritjes në