07/04/2017

Momente tmerri në Suedi. Në Stokholm, një kamion ka përfunduar kundër turmës, në qendër të qytetit. Mendohet që të ketë të paktën tre të vdekur. Episodi ka ndodhur në një prej rrugëve kryesore tregtare të Stokholmit, sipas asaj që bën të ditur policia, e cituar nga mediat vendase. Janë dëgjuar

“Unë jam bërë shënjestra kryesore e versionit aktual të teorisë konspirative antisemite. Nëse ka patur ndonjëherë një njeri, që do i shkonte fiks stereotipit të komplotuesit botëror judeo-plutokrato-bolsheviko-sionist, ky jam unë – dhe në fakt, gjithnjë e më shumë kështu po më përshkruajnë”, shkruante ai në librin e vitit 1995,

Ne jo gjithmonë ndihemi rehat kur ia pohojmë këtë miqve tanë, është me të vërtetë diçka e sikletshme. Por në mënyrë të fshehtë ideja e të bërit të famshëm, përmban një joshje të madhe Fama është diçka thellësisht tërheqëse, sepse të ofron përfitime shumë domëthënëse. Fantazitë kanalizohen pak e shumë

Tani Trumpi ka ndryshuar mendje. Përse? Presidenti kërkon të lëshojë një sinjal të fortë: mjaft me dobësinë e Uashingtonit, atë të epokës Obama, nga e cila shumëkush ka përfituar deri sot. Amerika rikthehet protagoniste. Raketat kundër bazës ajrore siriane janë vetëm një paralajmërim. Trumpi nuk do të futet në një

Shtetet e Bashkuara kanë lëshuar 59 raketa dejt bazës ajrore siriane, prej ku mendohet se ka nisur sulmi me armë kimike në provincën e Idlib. Bëhet fjalë për raketa Tomahaëk, të lshuara nga dy anije amerikane që ndodhen në Mesdhe. Eshtë sulmi i parë direkt i SHBA ndaj Sirisë, pas

Një fitore e Marine Le Pen, udhëheqëses populiste të Frontit Nacional, që duket se e ka pothuaj të garantuar kalimin në raundin e dytë në maj, do të ishte sfida më kritike për fqinjen e Francës, Gjermaninë, shkruhet në një artikull special, në numrin e djeshëm të Financial Times. Por