04/04/2017

Në vitet 1960-të, të rinjtë në Kinë u rebeluan me miliona. Besonin se po shpëtonin botën, por ishin në të vërtetë gurë shahu, në një lojë politike dinake Në prill 1968, njerëzit në koloninë britanike të Hong Kongut vunë re me qindra objekte misterioze, që vinin në portin Victoria. Në fillim u

Kur mendohet se pushteti i Jared Kushnerit nuk ka ku të shkojë më, këhsilltari-dhëndërr shfaqet pa kravatë në Irak, në krah të shefit të ushtrisë, Joseph Dunford. Disa javë më parë, Dunford ka ftuar atë dhe Tom Bossert, këshilltar i Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare, që ta shoqëronin për

Brexit e ka dhënë pasojën e parë: Fjala “luftë” nuk ishte dëgjuar qysh prej fillimeve të ndërtimit të projektit të Europës së bashkuar Mosmarrëveshja mbi sovranitetin e Gjibraltarit që në këto ditë ka vënë përbalë Londrën e Madridin, me një rritje të tensionit dhe tone luftarake që nuk dëgjoheshin prej

Në Korenë e Veriut janë gati: “Këto festa prilli do të kujtohen përgjithmonë”. Dhe si të mos kujtohen. Janë gati edhe shërbimet e fshehta amerikane. Betohen që në 15 prill, ditën e lindjes të Kim II-sung, babai i kombit, ose maksimumi në 2 prill, viti i 85 i lindjes së

Nga Ernest Koliqi Qi puna asht ndër popuj burim i sigurt përparimi e qytetnije, ka dishmime të pamohueshme në çdo fletë të historisë njerëzore. E mos të mendojë kushi se nji popull duhet të jetë i madh për me zhdrivillue në nji mënyrë të naltë si veçorit e shpirtit ashtu

Pas masakrës në Shën Petersburgun e tij, me atë vetë të pranishëm në qytet, Presidenti Vladimir Putin mund t’i heqë sërish pluhurin legjendës së një Rusie të rrethuar nga armiqtë. Por kush janë këta armiq? Nuk është ende e qartë se kush ishte prapa sulmit të djeshëm në metronë e