03/04/2017

Sulmi në metronë e Shën Petërsburgut vjen në një moment kur Moska është rikthyer në qendër të skakierës ndërkombëtare, për një seri të gjatë dosjesh: nga Siria në përplasjen me terrorizmin xhihadist. Shtoji dhe tensionet politike e pistat e brendshme, dhe kuadri që shfaqet është ai i një presioni shumë

Eshtë lajm i disa ditëve më parë vrasja në Çeçeni e gjashtë ushtarëve të Gardës KOmbëtare Ruse. Sulmi ndodhi në fshatin e Naurskajas, në veriperëndim të Groznit, kryeqytet i vendit. Tre ushtarë të tjerë u plagosën rëndë. Sipas asaj që shkruan agjencia ruse e lajmeve Sputnik, që citon numrin një

Për t’u siguruar që dija do të mbahej larg prej të padenjëve, dorëshkrimet mbusheshin me simbole dhe kode Dielli i Zi Një prej simboleve alkimiste më pak të njohur, Dielli i Zi, ose sol niger, është simbol i ndryshimit, thelbësor për synimin e transmutacionit për të cilin punonin alkimistët. Mund

Komisioni zgjedhor i Francës ka lëshuar një paralajmërim për raportimet e lajmeve nga Rusia, që sugjerojnë se François Fillon është në krye në garën presidenciale, duke rënë ndesh kështu me sondazhet kryesore. Paralajmërimi vjen pas akuzave të ekipit të kandidatit Emmanuel Macron në muajin shkurt, ic ili tha se ishte

Nëndetëset e Rusisë kanë arritur nivelet e patrullimeve luftarake të Luftës së Ftohtë, ndërsa vendi kërkon të rigjallërojë forcat e veta të armatosura, sipas Komandantit të Përgjithshëm të marinës. Admirali Vladimir Korolev tha se nëndetëset ruse kishin kaluar 3000 ditë në shërbim aktiv në det vitin e kaluar, duke arritur

Nicolas Sarkozy, ish-presidenti francez, është duke manovruar për t’u kthyer në pushtet, si bosi në prapakuintë, i Emmanuel Macronit, kandidati i pavarur që është favorit për të fituar zgjedhjet presidenciale franceze muajin e ardhshëm. Sarkozy, 62 vjeç, i cili humbi presidencën përballë socialistit François Hollande pesë vjet më parë, i