22/03/2017

Nga Bernard Gueta Bashkimi Europian ka mbushur gjashtëdhjetë vjeç. Më saktë do të mbushë 60 vjeç në 25 mars 2017, ditën e përvjetorit të firmosjes së dokumentit të vet themelues, Traktatit të Romës. Por nuk është momenti për t’u lëshuar në festime. Nëse bëjmë bashkë eurofobët, euroskeptikët dhe ata të

Nga ISAAC ARNSDORF, ANDREW HANNA dhe KENNETH P. VOGEL Një grup republikanësh në Kongres po bashkohet me politikanë të mbështetur nga Rusia në Europën Lindore, me objektivin për të ndalur një armik të përbashkët: financierin miliarder, George Soros. Të udhëhequr nga republikani Chris Smith i Nju Xhersit dhe Senatori Mike

Analiza e një politikani, i cili  ka kaluar shumë kohë në Ballkan në periudhën pas Luftës së Bosnjes. I dërguar special i BE-së në ish Jugosllavi, bashkëkryetar i Konferencës së Paqes të Dajtonit, Përfaqësues i Lartë për Bosnjen dhe Hercegovinën, i dërguar special i Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të

Kryestrategu i Donald Trumpit, Stephen Bannon, e ka bërë të qartë se administrata Trump dëshiron të shohë “shkatërrimin e shtetit administrativ”, shkruan Michael Fuchs në një analizë për “Just Security”. Sipas tij, ndërkohë që kjo filozofi është alarmuese për pasojat që mund të ketë brenda Amerikës, mbetet gjithësesi më pak

Të paktën 12 persona kanë mbetur të plagosur në Parlamentin britanik. Një polic është goditur me thikë në oborrin e Parlamentit nga atentatorit, i cili kish zbritur nga makina pasi kish kaluar në urën e Uestminster. Lajmin e ka përcjellë drejtuesi i dhomës s ëulët, David Livington. Një person “me