18/03/2017

Me papunësinë, dhjetimin e fuqisë blerëse dhe asnjë kredi që injektohej në ekonomi, Depresioni i Madh u ul këmbëkryq për një kohë të gjatë. Edhe eksporrtet amerikane, ashtu si sigurimi i kredive në Gjermani e vuajti krizën e madhe. Mungesa e tregtisë dhe ndihmës për shtresat më të goditura në

A ishte Stalini duke komplotuar një luftë të re botërore? Dhe a ishte “Komploti i Mjekëve” një farë  preludi i saj? Nëse kjo teori joserioze konspiracioni, qe në fakt pjellë e imagjinatës së Stalinit – çka me siguri nuk do të ishte habitshme, çfarë ishte duke u përpjekur të bënte

Ushtria siriane thotë se avionë ushtarakë izraelitë kanë goditur një “objektiv ushtarak” pranë qytetit antik të Palmirës në Siri, bastisje e kryer gjatë natës. Raketat anti-ajrore siriane iu kundërpërgjigjën avionëve të Izraelit. Të paktën 4 avionë izraelitë kanë shkelur hapësirën ajrore siriane mëngjesin e së premtes, raporton Reuters duke cituar

Ndonëse shtrëngimi i duarve mes liderëve botërorë në zyrën ovale është një gjë krejtësisht e zakonshme, Presidenti Trump nuk e ka bërë diçka të tillë gjatë takimit me kancelaren Angela Merkel në zyrën ovale, pavarësisht insistimit të reporterëve që e kërkuan diçka të tillë tek dy liderët, duke thirrur fjalën

Dhoma e ulët e Parlamentit të Rusisë ka urdhëruar fillimin e hetimeve nëse puna e Radios Evropa e Lirë, Shërbimit rus, Zërit të Amerikës dhe CNN-it është në përputhje me ligjet e Rusisë. Hapi i Dumës shtetërore erdhi disa ditë pasi një senatore e SHBA-së Jeanne Shaheen demokrate nga Neë

Administrata e re amerikane ka dashur të dërgojë një sinjal të fortë, kur, në fund të shkurtit, prezantoi linjat kryesore të buxhetit të ardhshëm federal, i cili parashikon një rritje të konsiderueshme në sektorin e mbrojtjes: forcat e armatosura të Uashingtonit, në fakt, do të shohin buxhetin e tyre, i