07/03/2017

Për të kontrolluar qytetet, shtetet dhe perandoritë komplekse që nisën të shfaqen 4000 vjet më parë, mbretërit luftëtarë të Mesopotamisë u detyruan që të merrnin një armë të re: shpatën e drejtësisë. Kishte nisur sundimi i ligjit Edhe pse fjalitë e tij ishin shpesh të pazbatueshme, Kodi i Hamurabit mbetet

Njerëzit kanë pyetur gjithmonë për atë që ndodh brenda mendjes së njeriut. Përse sillemi kështu si sillemi? Përse dëshirat tona nuk kënaqen asnjëherë? Përse sillemi në një mënyrë të caktuar? Eshtë psikologjia që na i jep përgjigjet për gjithë këto pyetje, dhe gjithashtu hap derën për shumë tipare interesante të

Jeta ecën shpejt dhe ne e kemi gjithmonë me nxitim për të bërë gjithçka në një ditë dhe për të qenë produktivë në të njëjtën kohë. Me kaq shumë “halle”, jo gjithmonë vëmë re gjërat dhe njerëzit e mrekullueshëm përreth nesh. Por ndonjëherë, është mirë të bëjmë një ndalesë, për

Para ndeshjes me Celta Vigon në Camp Nou, Leo Messi ka takuar heroin e tij sportiv. Po, edhe Leo Messi ka heronj sportiv, pavarësisht faktit se ai është ndoshta futbollisti më i mirë në planet dhe në histori të këtij sporti. Santiago Lange është një marinar argjentinas (sport me anije

 Një ortek ka goditur resortin e skive në alpet francezëë Tignes mëngjesin e kësaj të marte. Deri tani është raportuar se bora nga mbuluar disa persona që ndodheshin në pistë, ndërkohë operacioni për shpëtimin e tyre është penguar nga moti i keq dhe shikimi i dobët. Kjo ka penguar fluturimin

Qeveria gjermane ka hedhur poshtë deklaratën e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, që krahasoi politikat aktuale të Gjermanisë me epokën naziste, duke u bërë thirrje palëve të ruajnë qetësinë të mos harrojnë lidhjet e ngushta historike të dy aleatëve të NATO-s. “Ne kundërshtojmë fuqimisht çdo krahasim të politikave të republikës