06/03/2017

Drejtori i FBI-së, James Comey i refuzoi pretendimet e Donald Trump se paraardhësi i tij Barack Obama i ka përgjuar telefonin. Comey raportohet t’i ketë kërkuar Departamentit të Drejtësisë t’i hedhë poshtë akuzat se Obama ka urdhëruar përgjimin gjatë fushatës presidenciale të vitit të kaluar. Ai sqaroi se e ka

Lëvizjet e fushës magnetike në sipërfaqen e Diellit, në një video të realizuar me të dhënat e mbledhura gjatë gati katër vjetëve vëzhgime Duket si strobosfera e një klubi nate, por në fakt është Dielli në videon e fundit të realizuar nga NASA (shih videon ne fund te artikullit). Pas

Shkencëtarët e NASA-s kanë propozuar një plan të guximshëm që mund t’i rikthejë Marsit atmosferën e tij dhe ta bëjë Planetin e Kuq të banueshëm për brezat e ardhshëm të njerëzve. Duke lëshuar një mburojë gjigande magnetike në hapësirë për të mbrojtur Marsin nga erërat Diellore, agjencia hapësinore thotë se

Kur bashkëthemeluesi i Google, Larry Page, ishte një student 23-vjeçar ai ishte duke bërë kërkime për një temë doktoratura, dhe i erdhi në mendje ideja e litarëve shumë të gjatë, të cilët mund të transportonin mallra në orbitën e Tokës. Megjithatë, pa kaluar shumë kohë, e hodhi poshtë këtë ide

Njohin të gjitha sekretet e klientëve të tyre. U qëndrojnë besnikë edhe në situatat më të vështira. Quhen wealth manager dhe studiojnë sisteme gjeniale shmangiesh fiskale për miliarderët. Sot janë më të shumtë se kurrë Pritzker është një prej familjeve më të pasura e Shteteve të Bashkuara. Kanë një pasuri

Don Vito Corleone ndante tipare me shumë bosë të mafias. Forca dhe ndikimi i Carlo Gambinos, bosi më i fuqishëm i viteve 60 dhe 70. Sjellja sipas traditës e Joseph Bonnanos. Ashtu si Joseph Profaci, Vito përdorte tregtinë e vajit për të maskuar veprimtarinë e tij të paligjshme. Dhe ashtu