06/03/2017

Kërkimi për shoqërinë e përsosur dhe qytetërimin e humbur që e gjeti atë Imagjinoni një ishull paqedashës në Atlantik, të sunduar nga arsyeja. Pesëdhjetëekatër qytetet e tij, qeverisen nga zyrtarë të arsimuar dhe një princ i zgjedhur përjetë. Ndonëse lufta nuk është zhdukur, por ajo përdoret vetëm si mjeti i

A është karma fataliste? Vërtetë do të përballemi patjetër me pasojat e veprimeve të kaluara? A janë hindutë adhurues të idhujve dhe sa Perëndi kanë? A mbështeten në një sistem diskriminues kastash? Gjeni përgjigjet e këtyre dhe shumë pyetjeve të tjera në këtë artikull të CNN Hinduizmi është feja më

Ato forma të skalitura në sipërfaqen e tyre me siguri nuk janë gërma. Atëherë cila është domethënia e tyre? Për çfarë shërbenin këto tableta të një kohe tjetër? Dhe si shpjegohet përhapja e tyre e gjerë, në Italinë jugore dhe në Europën lindore (nga Toskana deri në Karpate dhe në

MS-13, ose Mara Salvatrucha, ështa banda ndërkombëtare kriminale që funksionon në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe disa shtete të tjera rreth botës. Banda u krijua në fillim vetëm në Los Anxhelos, por më pas u përhap në të gjithë Amerikën e Veriut. “Kjo është një nga bandat më të mëdha

Kampusi i ri, madhështor i gjigantit kompjuterik Apple. Fotot  flasin për një vëmendje shumë të lartë, të treguar ndaj çdo detaji të ndërtesës në formë kampusi. Kjo ndërtesë është projektuar nga Steve Jobs, përpara se të vdiste më 2011-ën dhe është ndërtuar në Cupertino, California. Ajo ka harkun më të

Trajneri i Manchester United, José Mourinho, eshte shprehur se ai nuk eshte “monster”, “arrogant”, sikurse shkruajne mediat dhe e la te hapur problemin e largimit te legjendes Wayne Rooney ne fund te sezonit. “Besoj se Manchester United nuk mendon se une jam nje monster, ashtu sic me cilesojne”, ka deklaruar