Home»Galeri»Foto»Gran Paradiso, dueli i dhelprave

Gran Paradiso, dueli i dhelprave

Në fillim të dimrit, dy dhelpra përleshen mes tyre në një luginë brenda parkut kombëtar Gran Paradiso, Itali. Simbol i parkut është cjapi i alpeve, i pranishëm me një popullsi të madhe e të konsoliduar, por Gran Paradiso është vendstrehim edhe për një shumëllojshmëri speciesh kafshësh, mes të cilave dhia e egër, lepuri, dhelpra, hermina, nuselala, etj. Por ka edhe shumë zogj, zvarranikë, insekte dhe amfibë. /bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *