28/02/2017

Fizika objektive na “ka bërë lëmsh” – “realiteti është relativ”. Kështu thotë Carlo Rovelli në librin “Realiteti nuk është si duket”. Duhet të shkojmë pas tek një ide 2300 vjecare (ndoshta më e madhja e njerëzimit). Logjika e lashtë e Demokritit për atomet thotë se nuk mund të ndash gjërat

Prokurori i Përgjithshëm i Malajzisë njoftoi se dy gratë e arrestuara në kuadër të vrasjes së Kim Jong-nam, vëllai i liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un, do të paraqiten në gjykatë nesër të akuzuara për vrasje: Sites Aisyah dhe Doan Thi Huong, nëse shpallen fajtore, mund të përballen me

The New York Times ‘’ka qëllime diabolike”: artikujt e saj janë të gabuara. Vetëm shikoni në dy vitet e fundit: duhej t’u kishin shkruar një letër falje abonentëve, sepse gabuan në lidhje me zgjedhjet”. Donald Trumpi ka zgjedhur faqen konservatore “Breibart”, që dikur drejtohej nga  kryestrategu i Shtëpisë së Bardhë,

Në të parën intervistë të zgjeruar, që kur Donald Trumpi mori detyrën si President, ish presidenti amerikan, Xhorxh Bush (i riu) ka dhënë mendimet e tij në lidhje me muajin e parë në detyrë tëkomandantit të përgjithshëm, duke folur për sulmet ndaj mediave, politikën e debatuar të imigrimit, dhe skandalin

Fale golit vendimtar te shenuar ndaj Atletico Madrid, argjentinasi i Barcelones, Lionel Messi, ka perforcuar pozitat mes pretendenteve ne klasifikimin e deritanishem per fitimin e Kepuces se Arte 2016/17 me 40 pike. Gonzalo Higuaín dhe Edin Dzeko, te cilet shenuan gola ne fundjave, jane ndjekesit e tij bashke me Edinson

Mario Gëtce do të shkëputet nga fushat e futbollit për një periudhë të pacaktuar. Lajmin e ka bërë publik vetë klubi i Borusias së Dortmundit ku luan 24-vjeçari, i cili me golin e tij i dhuroi Botërorin kombëtares gjermane në vitin 2014. Sipas klubit, futbollisti ka probleme me metabolizmin dhe