20/02/2017

Një tweet ishte i pari që na lajmëroi për vdekjen Silvano Samaroli-it, njeriut që u mësoi whisky-n italianëve, siç e quan Samarolin një nga shkrimet e nekrologjisë së tij. Mistiku i whiskey-t, si e kishin quajtur të tjerë, u nda nga jeta gjatë një fluturimi nga Singapori në Itali. Nuk

Ishte një nga shpikësit më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Nikola Tesla, shkencëtari serbo-kroat, që emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1884, regjistroi po aq patenta shpikjesh, sa edhe rivali i tij Tomas Alva Edison. Por nuk mundi ndërkohë të përfitojë nga idetë e tij: në çdo rast

Parisi është financim me vlerë: Oxford University mund të thyejnë 700 vjet traditë tërësisht në anglisht, dhe të hapë kampusin e tij të parë jashtë vendit, për të përballuar Brexit si dhe për të vazhduar që të marrë para nga fondet e BE-së, sipas Daily Telegraph. Nuk duket se bëhet

Një fshat irlandez prej më pak se 1800 banorësh, ka hyrë në fushën e betejës duke pretenduar se ka eshtrat e një prej kuajve më të famshëm të Napoleonit, Marengos. Skeleti i tij ruhet nga Muzeu i Ushtrisë Kombëtare në Londër, që po e restauron dhe do ta vendosë në

Masakra e “Bowling Green” nuk mjaftoi. Lista e ‘fakteve alternative’ të administratës bëhet më e gjatë, këtë herë duke shkaktuar një gjysmë incident diplomatik me Stokholmin. Gjatë një takimi stil fushate elektorale, Presidenti i është referuar një sulmi të dyshuar terrorist në Suedi të premten e kaluar. Një sulm i

Nga Frankensteini tek Google, nga këngët e Beatles dhe Rolling Stones, tek zbulimi i neurotransmetimit, nga librat e Stephen King tek Tabela e Elementëve: shpikjet që kanë lindur nga një ëndërr Larry Page, bashkëthemelues i Google, ka rrëfyer se ideja e një motorri kërkimi me karakteristikat e Google i erdhi