16/02/2017

Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s kanë vendosur që të forcojnë praninë e marinës së aleancës ushtarake në Detin e Zi, në përgjigje të një Rusie gjithnjë e më agresive. Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg tha të enjten se NATO do të zhvillojë më shumë stërvitje ushtarake në detin me rëndësi

Sekretari i Shtetit i SHBA, Rex Tillerson tha sot se Rusia duhet t’i përmbahet marrëveshjes së vitit 2015 për dhënien fund të luftimeve në Ukrainë, mes forcave ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, teksa administrata Trump kërkon mënyra për të punuar në bashkëpunim me Moskën. Ish CEO i Exxon

Presidenti Trump u tha gazetarëve se administrata e tij po funksionon si një makinë e përsosur, pas dorëheqjes këtë javë të këshilltarit të sigurisë kombëtare dhe tërheqjes së kandidatit të tij për Sekretar të Punës. “Administrata po ecën si një makinë e përsosur”, tha Trump. “Pavarësisht faktit që nuk më

“Ka filluar të hidhet dritë mbi qeniet neveritshme përgjegjës për rrjedhjet e lajmeve! Do të kapen”. Kështu ka shkruar presidenti amerikan Donald Trump në Twitter. Disa ligjvënës republikanë të spikatur kanë bërë thirrje për një hetim për rrjedhjen që çoi në dorëheqjen e Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, Michael Flynn. Në

Kompleksi i varrezave u gjet aksidentalisht nga fermerët Në mars 1974, fermerë që gërmonin një pus në një fushë rreth 20 milje në lindje të Xi’an gjetën një ushtar prej argjile, me përmasa reale. Më vonë u zbulua se figura ishte vetëm një nga 8000 luftëtarët e terrakotës, që ishin

Viruse sintetikë Me miliona vdekje që i atribuohen viruseve natyrorë si lija, gripi, HIV dhe Ebola, nuk është habi që ekspertët shohin viruset e prodhuar në laborator, si një prej rreziqeve kryesore ekzistenciale ndaj njeriut. Virusi i parë sintetik u krijua në 2002, dhe me gjenomet e mbi 3000 viruseve