14/02/2017

Cesare Cata, një mësues nga Italia që punon në shkollën Polo Scolastico Paritario Don Bosco në qytetin bregdetar të Fermos, i dha nxënësve të tij disa detyra për kohën e pushimeve. Ishte një listë me 15 detyra. Dhe mund të jetë gjëja më e mirë që ai ka bërë ndonjëherë

Ja disa teknika që mund t’ju ndihmojnë të ndërtoni një marrëdhënie të mirë me këdo. Nëse përgjigja nuk ju shkon për shtat – për shembull, personi që ju jeni duke folur për diçka që është lënë e pathënë, nuk ishte i qartë, ose ka gënjyer – mos e pyet përsëri.

Bashkëthemeluesi i Apple, Steve Jobs, në një dhomë të mbushur me kompjuterë origjinalë Macintosh. Kompjuteri u zbulua në 24 janar 1984, dhe përfaqësonte një revolucion brenda industrisë teknologjike me ekranin e tij 9 inch, memorien 128k dhe cmimin 2500 dollarë. Ridley Scott ishte regjisor i reklamës epike që u transmetua

Qindra vetë u mblodhën për të parë teksa SHBA shpërtheu një bombë atomike në Bikini Atoll. Ishte pjesë e Operation Crossroads, ku u kryen dy teste: njëri nën ujë (Baker) dhe tjetri në atmosferë (Able). Pas bombardimit të Japonisë, SHBA u përpoq të masë efektin e armëve bërthamore mbi shënjestra

Emocionet janë shumë të fuqishme dhe ato ndonjëherë na bëjnë ta humbasim kontrollin mbi ngjarjet dhe jetët tona. Megjithatë, ekspertët thonë se ka mënyra për të qenë në kontroll të ndjenjave tuaja dhe t’i bëni ato t’ju shërbejnë maksimalisht Të gjithë e kemi përjetuar çastin kur jemi qetësuar dhe kemi

“Jemi të lumtur që nesër Maradona është në stadium. Por falënderojmë Perëndinë që nuk luan”: Kështu ka deklaruar Luka Modric në prag të ndeshjes kundër Napolit. “Eshtë një nga lojtarët më të mirë në historinë e futbollit, dhe një njeri i madh”, tha kroati i Realit për “El Pibe de