13/02/2017

“Kush përmend sot daljen e Greqië në fakt luan me ndarjen e kontinentit”. Kështu ka deklaruar kandidati i socialdemokratëve gjermanë për Kancelar, Martin Schulz, në një intervistë të shkurtër me ëelt, pa cituar shprehimisht Volfgang Shaeblen, i cili javën e kaluar, kishte folur për një dalje të Athinës nga Euro.

Iniciativa kineze Në 2013 administrata Xi Jinping nisi të diskutojë për një projekt, i menduar nga qeveria e Pekinit, për rritjen e lidhjeve dhe të bashkëpunimit në Eurazi. Gjatë një mbledhjeje të organizuar nga Universiteti Nazarbayev i Astanas me 7 shtator, duke ekzaltuar rolin kyç të Kazakistanit si urë midis

Në një intervistë me Die Welt, zëvendës ministri i jashtëm gjerman Michael Roth (SPD) ka paralajmëruar shtetet anëtare të BE që të mos tundohen të mbylljin “marrëveshje të veçanta” bilaterale me Donald Trumpin. “Askush nuk do të përfitojë në qoftë se vendet individuale lidhin marrëveshje të veçanta me SHBA, tha

Më shumë se 1,300 të arrestuar në javën e fundit në Turqi në 250 operacione anti-terroriste. Lajmi u njoftua nga një buletin i Ministrisë së Brendshme, sipas të cilit të paktën 792 janë të dyshuar për pjesëmarrje në grushtin e shtetit të rrjetit të Fethullah Gulenit e që përfunduan në

Policia spanjolle ka arrestuar në Sils, pranë Gironas, tre persona të akuzuar se prodhonin kopje të Ferrarit dhe Lamborghini, dhe konfiskoi 14 makina në procesin e transformimit. Hetimi që çoi në arrestimin filloi pasi në Benidorm ishte kapur një Ferrari ‘e rreme’, e prodhuar në shkelje të patentave të markës

“Në Siri, Assadi ka vrarë gati një milion njerëz. Ne nuk mund të heshtim”. Kështu ka deklaruar presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan që nga Bahraini, ku ndodhet në një seri vizitash në vendet e Gjirit. “Siria ka nevojë për një proces tranzicioni, në të cilin të gjitha grupet etnike dhe