12/02/2017

Entuziastët e astronomisë kanë patur arsye të festojnë dje. Ngjarja qiellore e radhës ka qenë “Hëna e dëborës”, ose eklipsi hënor, që këtë herë është shoqëruar edhe me shfaqjen e kometës së gjelbër. E ndërkohë që për të parë këtë të fundit është dashur të përdoret teleskopi, për eklipsin e

Fjalë për fjalë përkthehet “t’i frysh bilbilit” dhe i referohet praktikës së një punonjësi që denoncn aktet e korrupsionit në brendësi të kompanisë apo institucionit ku punon Në botën anglo-saksone, e sidomos në SHBA, kjo lloj praktike ka qenë në zbatim prej disa vitesh dhe po sjell rezultate të shkëlqyera

Në 24 janar 1974 u gjet i pari i tre ushtarëve të fundit të HIroitos, që refuzuan të pranonin dorëzimin në Japoni në vitin 1945. Më poshtë një fotorrëfim.

E gjitha kishte filluar rreth dy vjet më parë. Në maj të vitit 1960, pak para një samiti të planifikuar e të shumëpritur në Paris, mes superfuqive botërore, në kontekstin e Luftës së Ftohtë, u rrëzua në qiejt rusë një aeroplan spiun U-2, “Lady Dragon”. Incidenti krijoi një trazirë në

Dje në mbrëmje, në galanë e Human Rights Campaign, një OJF për të mbështetur komunitetin Lgbt, Meryl Streep, aktorja e famshme amerikane ka sulmuar Trumpin. “Nëse do i mbijetojmë këtij momenti të sigurtë, nëse instikti i tij katastrofik nuk do të na sjellë një dimër bërthamor, duhet të falënderojmë dhe

Një foshnje e mbështjellë me një batanije lëkundet në një shtrat të varur në një fabrikë tullash në periferi të Yangonit. Nëna e tij punon në furrë, ku paguhet sipas numrit të tullave. Shumë familje jetojnë dhe punojnë në këtë fabrikë.