09/02/2017

Interi “nuk e kupton përse Juve vazhdon që të përmendë klubin zikaltër, ndërkohë që vëmendja jonë nuk ka qenë asnjëherë mbi ta. Fakti që ka gjithmonë vëmendje të madhe përreth Interit, është padyshim konfirmim për rëndësinë e klubit.  Megjithatë, mendimi ynë sot është nga e ardhmja, të bindur se kemi

Ministri i Drejtësisë i Rumanisë ka dhënë dorëheqjen në vijim të protestave masive kundër dekretit që shpëton të korruptuarit, paraqitur nga qeveria e Bukureshtit. Ministri Florin Iordache sot ish përpjekur të mbronte pozicionin e tij, duke pohuar që të gjithë nismat e tij kanë qenë “ligjore dhe kushtetuese”, por nuk

Natën mes 10 dhe 11 shkurtit do të jetë e mundur të vëzhgojmë një kometë – me një teleskop të vogël – dhe eklipsin e Hënës Kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, që ka marrë emrin e zbuluesve do të arrijë në pikën më pranë Tokës: të shtunën në 11 shkurt do të kalojë

Juve-Inter nuk merr fund asnjëherë. Pas polemikave në fushë dhe atyre në video, dje administratori bardhezi, Beppe Marotta kishte folur për “kulturë të humbjes”. Sot ka folur edhe John Elkann, president i Exor, kompania që ka në pronësi Juventusin. “Eshtë shastisëse aftësia e Interit për të mos ditur të humbasë,

Ambasadori i ardhshëm i SHBA në Europë: Mendoj se Greqia do të duhet ndërpresë lidhjet, të vendosë për Grexit dhe të dalë nga Euro. Njoh disa akademikë në Greqi që kanë ardhur madje të diskutojnë në think tank-e në SHBA, për të diskutuar mbi “dollarizimin” Ditën kur e përditshmja më

Ujë, ajër, tokë dhe zjarr… Historia e shkencës lind pikërisht duke reflektuar mbi këta elementë dhe mbi rendin natyror të gjërave. Në Greqi, mes shekullit shtatë dhe gjashtë para Krishtit, Taleti i Miletit, i magjepsur pas transformimeve të gjendjes së tij, gjeti tek uji parimin primitiv të gjithçkaje. Një lëng