23/01/2017

Në fushën që ndodhet nën hijen e vullkanit Ol Doinyo Lengai, në Tanzani, janë shfaqur 400 gjurmë të lëna nga Homo sapiens-ët plot 19 mijë vjet më parë: disa prej tyre duket se i përkasin dikujt që vraponte në baltë, të tjera pelegrinëve që ishin nisur drejt jugperëndimit, ndërsa një

Kush di të rrokë anën më qesharake të gjërave është jo vetëm më i hareshëm, por jeton edhe më gjatë. Gratë me sens humori vdesin më pak prej sëmundjeve kardiovaskulare (rreziku bie me 73%) dhe infeksionet (-83%), ndërkohë që burrat shakaxhinj mbrohen vetëm nga këto të fundit (74%). Ky është

Niki Boon filloi të bëjë fotografi si hobi, ndërkohë që jetonte në Skoci. Megjithatë, më vonë iu desh të heqë dorë, për shkak të ndryshimit të rrethanave të jetës. Pasioni i saj për fotografinë u rindez, pasi ajo u vendos në një zonë rurale të Zelandës së Re dhe lindi

Duke trembur edhe më shumë aleatët perëndimorë, Donald Trump ripohoi vendosmërinë e tij për të ribërë krejtësisht politikën e jashtme amerikane, teksa merrte detyrën javën që kaloi. Në intervista të dhëna për gazetat, Trumpi përsëriti kritikat ndaj NATO-s si “e vjetëruar”, përshkroi Bashkimin Europian si një “mjet për Gjermaninë”, dhe

Timothy Garton Ash Këtë javë u inaugurua jo vetëm presidenca e Donald Trumpit, por edhe një epokë e re e nacionalizmit. Trumpi reshtohet tashmë krah rusit Vladimir Putin, indianit Narendra Modi, kinezit Xi Jinping, turkut Rexhep Erdogan, dhe udhëheqësve të tjerë nacionalistë në të gjithë globin. Edhe pse nuk do

Sa larg shkon njeriu për të arritur në Burimin e Pavdekësisë? Për të kthyer orën me disa vite, disa njerëz thjeshtë zgjedhin kremëra kundër plakjes, apo mbase një trajtim me Botox aty-këtu. Në vitet 1920, një fizikan sovjetik me emrin Aleksandër Bogdanov po kërkonte më shumë se sa një shtrirje