13/01/2017

Organizata për të Drejtat e Njeriut, “Human Rights Watch” në publikimin e raportit vjetor në New York shpjegoni pse është me rëndësi vitale për perëndimin, pra SHBA-në dhe Europën, lufta kundër populizmit të djathtë “Me rritjen e populistëve të djathtë në pjesën perëndimore të botës kemi një problem shumë, shumë

Psikologët kanë studiuar se për sa kohë qarkullojnë në shoqëri lajmet e gënjeshtërta dhe janë njëzëri të mendimit: “Fake News mund të kenë pasoja shqetësuese ndaj një demokracie”, shkruan Stephan Lewandowsky, drejtues i studimit të publikuar në vitin 2012. Sipas shkencëtarëve, një dezinformim i vazhdueshëm i shoqërisë mund të shkaktojë

Të ftohtit të hyn deri në kockë. Megjithatë Laurent Salles vazhdon të shpërndajë fletëpalosje në tregun e përjavshëm: në to shihet Marine Le Pen, kryetarja e Front National, shkurt FN. Katër vjet më parë, Salles ishte një anëtar i thjeshtë i konservatorëve të djathtë. Kurse tani është ai është pjesë

  Është ende shumë herët të fillohet të spekulohet për liderin e ardhshëm rus pas Putinit apo vetë ky po hyn në këtë rrugë? Pas rreth 16 vjetësh në pushtet, ka pasur disa thashetheme të kohëve të fundit që tregojnë se kërkimi për pasuesi e Putinit aktualisht po ndodh Nga

Nga Ana Palacio * Madrid- “Annus horribilis” (viti i tmerrshëm) 2016  është tashmë pas shpinës tonë. Por kuotat e tij më të ulëta – vota e Mbretërisë së Bashkuar për të lënë Bashkimin Evropian, zgjedhja e Donald Trampi si president i Amerikës, mizoritë e vazhdueshme në Siri – qenë thjesht