Home»Enciklopedike»Kush e shpiku “Panettone”-n?

Kush e shpiku “Panettone”-n?

Ka legjenda të ndryshme mbi ëmbëlsirën tipike italiane të Krishtlindjes, por njëra prej më të famshmeve rrëfen se panettone u krijua në Milano nga kuzhinieri Ludovico di Moro. I pari që shkruajti për një bukë të ëmbël e cila të kujton mënyrën e gatimit të Panettones ishte Cristoforo di Messisbugo, një kuzhinier nga Ferrara i cili në vitin 1549, në një recetë të tijën fliste për një ëmbëlsirë të bërë në rrethinat e Milanos, me bazë mielli, gjalpi, sheqeri, vezëve dhe qumështi. Nuk kishte ende rrush të thatë dhe veshje sheqeri, por mielli ishte i njëjti. / bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *