19/12/2016

Autoritetet gjermane mendohet se ishin në dijeni të një sulmi që do të ndodhte në vend. Sipas gazetës “Welt”, inteligjenca gjermane, ishte në dijeni të një sulmi të mundshëm në një treg krishtlindjesh në kryeqytetin gjerman, Berlin. Bilanci i kësaj tragjedie, deri në këto çaste, ka kapur shifrën e 9

Media britanike “Express” shkruan se  vrasja e ambasadorit rus Andery Karlov do të jetë shkak i fillimit të Luftës së Tretë Botërore. Përfundimi “gjigandëve” të Express është  se Lufta e Tretë Botërore do  të nisë si Lufta e Dytë Botërore. Përveç këtij fakti ekspertët shtojnë se në rast të një

Berlino, camion contro la folla: nove morti al mercatino di Natale Almeno nove morti e 50 feriti. Media Usa: “L’Isis ha rivendicato l’attentato”. Arrestato l’autista, morto il complice Mediat vendase flasin për të paktën nëntë të vdekur dhe dhjetëra të plagosur. Policia gjermane nuk përjashton mundësinë e një sulmi terrorist.

Ambasadori i Rusisë në Turqi është qëlluar dhe vrarë në një atentat me armë në Ankara sot në mbrëmje, raportuan mediat turke. Andrei Karlov po fliste në hapjen e një ekspozite me titull “Rusia si shihet nga turqit”, kur u qëllua nga prapa shpine nga një atentator i paidentifikuar. Diplomati

Epoka digjitale na ka lënë të mpirë, përballë një situate të tmerrshme si ajo e Sirisë Nga Kameron Hadson “Kamionët e famshëm janë këtu, dhe ne jemi duke pritur që të fillojë. Kujdesuni për vogëlushin tim të artë, dhe mos e përkëdhelni shumë me dashurinë tuaj. Jetë të mbarë, ne

Në fund triumfon gjithmonë fabula e gjermanëve milingona dhe latinëve gjinkalla. Zgjidhja më e thjeshtë. Pasuria është meritë, varfëria është faj. Pikë Mjafton një udhëtim në Gjermani, për të kuptuar se si funksionon sot moralizmi i pushtetit. Mediat dhe njerëzit publikë në Gjermani mbushin me kritika pjesën tjetër të Europës.