21/11/2016

Rusia është një  vend me një histori dhe kulturë unike. Me shkrimin e saj unik, gjeografinë unike, dhe versionin e vet lindor të kristianizmit, Rusia ka qenë gjithmonë një vend, njëkohësisht Perëndimor dhe Lindor. Ajo ka patur prej kohësh një kompleks inferioriteti kundrejt Perëndimit, me një përzierje tërheqjeje dhe sprapsjeje

Pas 16 vitesh në krye të Kristian demokratëve dhe tre mandateve si kancelare, Angela Merkeli është gati për një sfidë të re: rikandidimin për mandatin e katërt Pasi ka shkruar një faqe të dyfishtë të historisë në vitin 2005, duke u bërë e para grua dhe e para politikane e

Ka marrë fund dje karriera politike e Nicolas Sarkozy. Në zgjedhjet primare të Repubblicaines, emri i ri amerikanizues që vetë Sarkozy i ka dhënë Ump, ka fituar François Fillon, ndërkohë që protagonisti tjetër i balotazhit do të jetë, ashtu si parashikohej, Alain Juppé. Si pasojë, ka ardhur edhe vendimi i

Nga shtërngimi i përkryer i dorës, tek metoda më e mirë e studimit; nga mënyra si hahet një hamburger tek zgjedhja e dhuratës së duhur, nga prerja e tortës tek… Shkencëtarët na zbulojnë truket për gjërat e jetës së përditshme. Por a kanë të drejtë? 1. Si hahet një hamburger

Qentë sillen instinktivisht rreth e rrotull para se të ulen, për shkak se kështu bënin paraardhësit e tyre për të sheshuar barin, dhe larguar çdo lloj insekti që mund të gjendej aty pranë ku ata shtriheshin të flinin. Në Arizona të SHBA-së, policia mund t’i heqë lejen e drejtimit cilitdo

Eshtë vetëm e bukur dhe bosh nga brenda? Ja të gjithë të fshehtat e Zonjës së Parë. Ka pozuar nudo, pëlqen botoksin, nuk ka studiuar. Por premton: Unë do ju befasoj E bukur, është e bukur. Një metër e tetëdhjetë e gjatë, sy si të maces, Melania Trump – Zonja