25/10/2016

Mos e humbni! Video e Tokës, ashtu si shihet nga Stacioni hapësinor i NASA-s

Javët e fundit, një konflikt mes Ankarasë dhe Bagdadit për rolin e Turqisë në çlirimin e Mosulit, ka precipituar në një shpërthim të irredentizmit turk. Në dy raste, presidenti Erdogan ka kritikuar Traktatin e Lozanës, i cili krijoi kufijtë e Turqisë së sotme. Erdogani ka folur edhe për interesat e

Xhejms Boll * Më 29 nëntor 2010, Sekretarja amerikane e shtetit e asaj kohe, Hillary Clinton doli para gazetarëve për të dënuar nxjerrjen e dokumenteve të klasifikuara, nga ana e WikiLeaks dhe pesë organizatave të mëdha mediatike, një ditë më herët. Nxjerrja e informacioneve nga WikiLeaks, tha ajo, “vë jetët e

“Ata na kanë gënjyer shumë herë, kanë marrë vendime prapa shpinës sonë, na kanë vënë para faktit të kryer. Kjo ndodhi me zgjerimin e NATO-s në lindje, si dhe me dërgimin e infrastrukturës ushtarake në kufijtë tanë.Nëse e shtypni sustën, ajo në një pikë do të çlirohet. Këtë bëni mirë

Që nga viti 2001, MIT Technology Review publikon listën e 10 risive më të rëndësishme teknologjike që shënohen çdo vit. Redaktorët përzgjedhin çdo risi bazuar tek potenciali i tyre për të ndryshuar botën. Listat e viteve të shkuara përfshinte dronët bujqësore, smartfonët ultraprivatë, hartën e trurit, patatet e skuqura neuromorfike,

Xavi Hernandez ka folur rreth dështimit të fundit të Jose Mourinhos kundër Chelseat. Portugezi kishte fajësuar futbollistët e Manchester Unitedit për humbjen e thellë prej 4:0 në kuadër të Ligës Premier. “Kur nuk shkon gjithçka sipas planit të tij, atëherë Mourinho do luftë jo futboll.” “Është e njëjta situatë sikur