23/10/2016

Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit kanë hyrë në një luftë të re të ftohtë, që po përplas palët në pjesë të ndryshme të globit, në përpjekjen e Vladimir Putinit për të sfiduar hegjemoninë amerikane në çështjet ndërkombëtare. Ky është mendimi i ish-ushtarakëve të lartë dhe ekspertëve të politikës së jashtme

Nga arkëmortet e hapur, tek tryezat e shtruara me qirinj dhe verë, shihni disa fotografi të realizuara në brendësi të kështjellës së Kontit Drakula.

Nga Minsku në Lozanë të Zvicrës, nga Mynihu i Gjermanisë në Pitlochry të Skocisë, këto janë ngjyrat mahnitëse të stinës së vjeshtës, që ka mbështjellë tashmë kontinentin evropian, në të katër cepat e tij. /bota.al

Bram Stoker zgjodhi në fakt emrin e tij, Drakula, për të pagëzuar vampirin protagonist të një romani të suksesshëm. Figura historike e Drakulës së vërtetë do të meritonte një rishikim të thellë. Një rilexim që nuk e degradon në gjakatarin e marrë, të përshkruar nga shumëkush, por as ta lartësojë

Në Gjirin e Bengalit, në brigjet e Indisë, ndodhet Ishulli North Sentinel. Ky ishull, i cila ka qenë i ndarë nga çdo kontinent për 65.000 vjet, është shtëpi për një popullsi misterioze dhe armiqësore. Ka rreth 50 deri në 500 njerëz në North Sentinel Island, por për shkak se të

Konfirmimi i parë i një planeti jashtë sistemit tonë diellor ka ndodhur në vitin 1992. Që atëherë, eksoplanetët janë bërë pothuajse të zakonshme; Misioni Kepler i NASA-s ka konfirmuar më shumë se 2.000 deri më sot. Por si? Duke parë në një vend, pa pushim, për më shumë se tre