Home»Bota»Ku e kaloi naten Erdogani? Dhe te rejat me te fundit nga Turqia

Ku e kaloi naten Erdogani? Dhe te rejat me te fundit nga Turqia

image

Ministri i Jashtem turk ka deklaruar se tete ushtaraket qe shkuan me helikopter ne Greqi dhe kerkuan strehim, do te ekstradohen. Ai tha se kish folur me ministrin e jashtem grek dhe se ekstradimi do te ndodhe.

Kryeministri turk Yildirim ka deklaruar sot se 15 korriku do te mbahet mend si nje “festival demokracie”, dita kur nje grusht shteti kunder popullit mori nje goditje te forte nga populli. Ai tha se ata qe e kryen nuk “jane ushtare, por kasape terroriste me uniforma”.

Qeveria turke ka larguar nga detyra 2745 gjykates, ne vijim te grushtit te deshtuar te shtetit.

“Ky grusht shteti eshte nje dhurate nga Zoti per ne, sepse tani do te spastrojme ushtrine”, deklaroi sot presidenti turk Rexhep Erdogan.

Levizjet e hyrjes dhe daljes ne bazen e Incirlikut jane ndalur, sipas konsullates amerikane. Kjo baze qe sherben edhe per NATO-n mban brenda saj edhe arme taktike berthamore anerikane.

Kryeministri turk ka thene mes duartrokitjeve ne parlament, se bashkepunimi mes partive politike do te kete nje fillim te ri, ne vijim te grushtit te shtetit qe teonditi Turqine.

Presidenti Erdogan fluturoi drejt Ankarase nga Stambolli. Agjencia shteterore turke e lajmeve Anadolu beri te ditur se Erdogani e kish kaluar naten ne nje prej hoteleve te aeroportit te Stambollit.

Udheheqesit e te kater partive politike ne parlamentin turk nxorren nje deklarate te per ashket ku denonin grushtin e shtetit.

 

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *