23/07/2016

Nga Graham E. Fuller* Java që lamë pas dëshmoi se cili mund të ishte akti i fundit i një lufte të hapur ndërmjet dy lëvizjeve më të mëdha islame në Turqi. Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajjip Erdogan, akuzoi liderin mysliman në mërgim, Fethullah Gylen si organizator i grushtit të shtetit

Edhe pse vetëm një pjesë e vogël e llojeve të njohura bakteriale shkaktojnë sëmundje, ato janë të afta për të shkaktuar kërdi në trupin tonë. Bakteret e dëmshme mund të hyjnë në trup në disa mënyra. Për shembull, ne mund t’i thithim ato përmes ajrit apo gëlltisim nëpërmjet ushqimeve, ose

Në fund të fundit, hardueri i kompjuterit mund të kuptojë vetëm komandat bazike të shkruara në kodin e makinës. Ndërsa kodi i makinës është në thelb vetëm njësha dhe zero, është e vështirë që njerëzit ta kuptojnë. Gjuha e programimit na lejon t’i udhëzojmë kompjuterët, duke përdorur konceptet dhe fjalët

Janë 3 elementë që e bëjnë uljen në planetin Mars të ndryshme nga ulja në Hënë. I pari është graviteti – përshpejtimi për shkak të gravitetit në Mars është 3.7 metra për sekondë në katror, ndërsa në Hënë është 1.6 metra për sekondë në katror, kësisoj graviteti në Mars e

Një 18-vjeçar qëllon pa dallim njerëzit në një qendër tregtare në Mynih dhe vret së paku 9 vetë. Pas një nate në gjendje të jashtëzakonshme, shtrohet pyetja pse? Mynihu në gjendje shoku. Nëntë vetë vriten në qendrën tregtare në Mynih, në fund atentatori vret veten, 16 të tjerë të plagosur.

Tempulli Meenakshi Amman, Tamil Nadu, Indi Tempulli Meenakshi Amman në shtetin e Tamil Nadu në juglindje të Indisë, ka marrë emrin e avatarit të perëndeshës hindu Pavarti. Me 14 gopurame (kulla të mbushura me figura fetare) dhe mbi 33 mijë skulptura brenda tempullit, ky tempull është një prej mrekullive arkitekturore