16/07/2016

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tapi Erdogan i ka bërë thirrje SHBA që të arrestojë dhe të ekstradojë Fetullah Gylenin, një rival politik dhe klerik mysliman që jeton në mërgim në Pensilvani. Erdogani ka akuzuar Gylenin se është prapa grushtit të shtetit, një akuzë që Gyleni e hedh poshtë. “I bëj

Aplikacionet e celularëve vendosën fatet e Turqisë një natë më parë gjatë orëve kur po ekzekutohej grushti i shtetit. Puçistët hapën një grup në Whatsapp për të komunikuar gjatë orëve kur do të zhvillohej operacioni ushtarak. Grupi u quajt “Yurtta sulh Biziz” (Ne të kemi paqe në vend) dhe administrator

The New York Times Ishte ironike që, teksa pjesëtarë të ushtrisë nisën një grusht shteti kundër tij natën e të premtes, Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, përdori taktikat guerilase mediatike – transmetim nëpërmjet aplikacionit FaceTime në celularin e tij – për t’u bëjë thirrje turqve që t’u kundërviheshin komplotuesve.

Një pjesë e ushtrisë së Turqisë organizoi një grusht shteti për të rrëzuar presidentin Rexhep Taip Erdogan. Ja se si rrodhën ngjarjet, minutë pas minute. 19:30 – Raportime se dy ura të mëdha mbi Bosfor në Stamboll janë mbyllur, duke shkaktuar bllokimet të mëdha të trafikut. Njësi të ushtrisë janë

Janë pothuaj 300 të vdekurit gjatë tentativës së dështuar për grusht shteti që ndodhi në Turqi: bëhet fjalë për 41 oficerë policie, dy ushtarë, 47 civilë dhe 104 persona të përshkruar si komplotistë. Më shumë se 1400 të plagosurit. Nata më e gjatë u përmbyll me dështimin e grushtit të

Ministri i Jashtem turk ka deklaruar se tete ushtaraket qe shkuan me helikopter ne Greqi dhe kerkuan strehim, do te ekstradohen. Ai tha se kish folur me ministrin e jashtem grek dhe se ekstradimi do te ndodhe. Kryeministri turk Yildirim ka deklaruar sot se 15 korriku do te mbahet mend