06/06/2016

 Një bashkëbisedim me Anne Applebaum Vetëm pse diçka nuk mund apo nuk funksionon, kjo nuk do të thotë se njerëzit nuk do të përpiqen ta bëjnë atë, thotë gazetarja amerikane dhe fituesja e Çmimit Pulitzer, Anne Applebaum: vetëm pse është ide e keqe ta prishësh Europën nuk do të thotë

Kunati i kandidates kryesore për president të SHBA-ve nga Demokratët, Hillary Clinton, Roger, është liruar nga një burg në Kaliforninë jugore të hënën pasi u arrestua nën dyshimin e ngasjes nën ndikim të substancave të ndaluara. Roger Clinton, 59-vjeç, u lirua nga burgu Redondo Beach pasi pagoi kaucionin prej 15,000

“Avioni rus SU-24 po afrohet me shpejtësi, zotëri. Po fluturon ulët!” Kapiteni i USS Donald Cook sheh në radarin e tij, teksa avioni gjuajtës afrohet drejt destrojerit amerikan me një shpejtësi 900 milje në orë. Duke fluturuar vetëm 150 metra mbi sipërfaqen e ujit, piloti i avionit po injoron të

Myslimanët përreth botës po shënojnë fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit, një kohë që spikat për lutjet e shumta, agjërimin nga agimi në muzg etj. Hëna e re, e cila shënon fillimin e Ramazanit, u pa në Arabinë Saudite, Indonezi, Singapor, Jemen, Liban, Siri, Katar, Kuvait, Egjipt, Jordani, Emiratet

Ramazani është muaji i shenjtë në kalendarin islamik. Teknikisht, është muaji i nëntë në kalendar, dhe e njëjta datë ndryshon nga viti në vit. Ramazani, si muaj i shenjtë, është muaj ku njerëzit e tregojnë përkushtimin dhe besimin e tyre ndaj Zotit, transmeton Telegrafi. Gjatë këtij muaji, besimtarët mysliman nuk

Ngritur deri në 830 metra, Burj Khalifa në Dubai – pjesë e Emirateve të Bashkuara Arabe – është një mrekulli e inxhinierisë, dhe ndërtesa më e madhe në botë, për momentin. Shumë shpejt mund të jetë e vockël, në krahasim me një megastrukturë në shkretëtirë. EBA, me ndihmën e Qendrës