05/06/2016

Trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Xhani De Biazi, gjatë një reportazhi të gazetës zvicerane “Blick” në qytetin ku banon, Koneljano, ka treguar edhe se si trajtohet nga tifozët e kuqezinjve që pas kualifikimit në Europian. I pyetur se pse i kishin dhënë shtetësinë shqiptare, De Biazi me humor tregoi

Ngjyrat kuqezi të Shqipërisë do të dominojnë edhe në Zvicër gjatë Evropianit. Këtë e tregon më së miri bilanci i shitjeve të artikujve sportivë në këtë vend, ku tregtarët janë ankuar se ka pak interes për kombëtaren vendase dhe më shumë për atë shqiptare. Gazeta “Schweiz am Sonntag”, ka pyetur disa tregtarë

Lorik Cana është kapiteni dhe lojtari më i njohur i Shqipërisë, duke tërhequr gjithnjë vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Zvicerania “Grenchner Tagblatt” e quan mbrojtësin tonë “ikonën” e Shqipërisë dhe ka kryer një intervistë të gjatë me të, ku natyrisht është folur për Europianin dhe për Shqipërinë. Cana lavdëron trajnerin zviceran

Ndonjëherë koinçidencat janë ekzaktësisht dhe vetëm aq: ngjarje rastësore që duken të frikshme, por që nuk kanë lidhje. Por sërish, shumë prej nesh mendojmë se kanë shumë më tepër kuptim në jetë. Kur kërkon përgjatë gjithë historisë së njerëzimit, me siguri do të gjesh shumë koinçidenca të çuditshme. Ja disa

Një person që rri pa lëvizur në ekuator, në të vërtetë lëviz me një shpejtësi 1600 km/orë, për shkak të rrotullimit të Tokës. Teksa i afrohesh poleve, shpejtësia bie, deri sa më në fund arrin zeron. Por njerëzit në Amsterdam, për shembull, vazhdojnë të vijnë vërdallë me një shpejtësi ultrasonike.

Eshtë e qartë se koha mund ta shtrembërojë historinë. Të gjithë e dimë këtë, e megjithatë vazhdojmë të kapemi fort pas disa gënjeshtrave që janë përsëritur, ndonjëherë prej qindra apo mijëra viteve. Jezusi nuk ishte një i bardhë me flokë të gjatë Teksa Krishtërimi ka qenë feja e zgjedhur për