13/10/2015

  Në fillim të verës, një mesazh i postuar në Twitter ka bërë të drithërohen agjencitë e shtypit dhe të përditshmet e të gjithë botës. “Mbani mend ato sinjalizime të aktivitetit të pazakontë në qiej, në vitet pesëdhjetë? Ishim ne”. Firmosur nga CIA, agjencia e shërbimit sekret të Shteteve të

James Masters CNN Nuk ndodh shpesh që një Kryeministër të përgjigjet vetë në telefon – por në fund të fundit, nuk ndodh shpesh as që Shqipëria të kualifikohet për një prej turneve më të mëdhenj të futbollit. Kështu që, mund t’i falet Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për faktin që

Konstantin von Eggert Para pak kohësh, Putini dhe Erdogani ishin aleatë në luftë kundër “hegjemonisë së Perëndimit”, tani ata janë në grindje. Të dy presidentët kanë disa gjëra të përbashkëta. Të dy nuk e duan Perëndimin, të dy e përçmojnë opozitën, të dy përdorin mjete të ashpra, kur bëhet fjalë

Vlerësime të përafërta sugjerojnë se Moska ka shpenzuar së paku 87 milionë dollarë për sulmet ajrore dhe me raketa në Siri, që i ka nisur më 30 shtator. Me këtë investim relativisht modest, Kremlini e ka bërë veten një lojtar në konfliktin sirian, i cili nuk mund të shpërfillet. Ai

Ende me uniformat e pastra, në prapavijën e armikut në malet e rajonit Vosges në Fracë, trupat e inteligjencës britanike SAS ishin duke pritur trupat naziste për t’i sulmuar. Pas disa ditësh qendrimi në hije ata panë një xhip me oficerë nazistë që po afrohej. Pas tij një i dytë,

Ekspertë të njohur amerikanë, flasin mbi shanset që ka ish-zonja e parë e SHBA-së për të shkuar sërish në Shtëpinë e Bardhë, por këtë herë si presidente. Skandali me adresën private të e-mailit duket se ka zbehur disi shanset që pak muaj më parë cilësoheshin të padiskutueshme “Politico.Eu” “Nëse një