12/10/2015

Në Stamboll, jeta gjatë dy muajve të fundit është bërë e pamundur. Miqtë vazhdojnë të këshillojnë: mos zbrit të marrësh metronë, mos shko në sheshin Taksim, mos frekuento vende me shumë njerëz. Sindroma e bombës po rrethon jetët tona. Por të gjithë njerëzit në Turqi, edhe intelektualët, si unë, nuk

Vendosni një ish-agjent të KGB-së, kundër një ish-organizatori të komunitetit dhe shihni se çfarë ndodh në Siri… Nga Stephen M. Walt “Foreign Policy” Kush është strategu më i mirë i madh: Barak Obama apo Vladimir Putini? Sigurisht kjo është një pyetje mjaft e drejtë, sepse të dy liderët varen në

Nga Corriere Della Sera Kanë festuar kudo: Në Shqipëri, mes një shiu intensiv, nga veriu në jug. Por edhe në tokat ku flitet veçanërisht shqip: në Kosovë, në disa fshatra në jug të Serbisë, në gjysmën e Maqedonisë. Madje edhe në Itali, në sheshin Duomo në Milano, në Pavese, në

Gustav Le Bon, i lindur në Francë në vitin 1841, ishte psikologu i parë që studioi shkencërisht sjelljen e turmave, duke u përpjekur të identifikojë tiparet dhe duke propozuar teknika të përshtatshme për t’i udhëhequr dhe kontrolluar. Për këtë arsye, veprat e tij u lexuan dhe studiuan me vëmendje nga

Ornitologët vihen në gatishmëri: shqiponja me dy krerë do të fluturojë mbi qiejt e Francës në qershor. Shqipëria fiton për herë të parë kualifikimin në një turne të madh për kombëtaret. Kurrë më parë, kombëtarja e Shqipërisë nuk kishte arritur të merrte pjesë në fazën finale të një Botërori apo

13 vjet më parë Lorik Cana zgjodhi të përfaqësonte ngjyrat kuqezi. Për një djalosh që luante te PSG në Francë dhe kërkohej nga dy kombëtare të mëdha, Zvicra dhe Franca, kjo ishte një çështje zemre. Kuqezinjtë kurrë nuk kishin qenë pjesë të një kompeticioni të rëndësishëm asnjëherë. Ndeshja e parë