10/10/2015

Nisi me arrestimin e një grushti fëmijësh në vitin 2011. Që atëherë, ka shpërthyer në krizën më të madhe humanitare, qysh prej Luftës së Dytë Botërore. Lufta civile në Siri ka shkaktuar më shumë se 300 mijë të vdekur dhe ka detyruar 10.6 milionë njerëz – pothuajse gjysma e popullsisë

Don Melvin, CNN Për një vit e gjysmë, që kur ISIS doli në skenë me marrjen e territoreve në Irakun e veriut, Turqia bëri shumë pk për të luftuar grupin terrorist. Teksa ISIS bënte kërdinë në disa pjesë të Irakut dhe Sirisë, Turqia, fqinji i tyre në veri, rrinte duarkryq.

Aleati jetik i Perëndimit në Lindjen e Mesme tani gjendet përballë stuhisë së përsosur: polarizim i thellë politik, fluska e suksesit ekonomik në prag të plasjes, rikthimi tek dhuna i PKK-së, rreziku nga Shteti Islamik, dhe më shumë se 2 milionë refugjatë sirianë BBC Pasi armëpushimi mes PKK dhe shtetit

Forcat turke kanë bërë të ditur se kanë rrëzuar një avion rus pasi kishte shkelur hapësirën ajrore të vendit, sipas disa raportimeve të pakonfirmuara që kanë qarkulluar nëpër mediat sociale, shkruan britanikja Daily Mail Online. Një gjë e tillë pretendohet edhe nga dëshmitarët  të cilët kanë bërë të ditur se

Pas humbjes me Serbinë, disa nga tifozët dhe opinioni publik hodhën dyshimet për shitje të supersfidës nga ana e Shqipërisë. I tillë ka qenë edhe një koment në profilin në Facebook të mesfushorit Ergys Kaçe nga një fans shqiptar. Ky i fundit ka shprehur shqetësimin se ndeshja ishte e shitur

Ende pa nisur ndeshja, De Biasi flet për minutat e minutat e fundit me Armeninë. Me të mbërritur ne Jerevan, italiani ka folur për gazetarët, të cilëve i ka thënë se duhet të jemi të kujdesshëm të mos pësojmë gol në minutat e fundit. Gjithsesi trajneri është optimist dhe ndeshjen