07/10/2015

Kombëtarja shqiptare ka tre variante për të siguruar kualifikimin historik në Euro 2016. Varianti 1 – Danezëve u ka mbetur vetëm një ndeshje. Nëse ata arrijnë të fitojnë në Portugali, ndaj një rivali shumë të fortë, por që mund të vuajë motivimin, atëherë shpresat e Shqipërisë për vendin e dytë

Trajneri i Shqipërisë, Gianni De Biasi kërkon të shmangë tensionin e tepërt para sfidës vendimtare me Serbinë, që mund ta kualifikojë Shqipërinë në Europianin e Francë 2016. 58-vjecari duke iu referuar edhe ngjarjeve të Beogradit, kujton se bëhet fjalë thjesht për një ndeshje futbolli, ku duhet respektuar kundërshtari. “Kjo për

Agjencia ‘Tanjug’ raporton se autobusi me lojtarët serb është sulmuar me gurë në rrugën Rinas – Tiranë. Sipas saj, xhamat e autobust janë thyer ndërsa lojtarët fatmirësisht nuk janë prekur. ‘Tanjug’ nuk i referohet asnjë burimi, dhe e shoqëron lajmin pa fotografi, ndërsa thekson se ngjarja ka ndodhur pikërisht të

Ekipi serb ka nxerrë probleme për akomodimin në hotel. Sipas shefit të sigurimit të Serbisë, Mirko Milivoj, ka akuzuar palën shqiptare për ndryshim të marrëveshjes. “Ne kemi pasur bashkëpunim të madh deri para 15 minutash, kur morëm telefonatën se do të ndryshohen disa gjëra që i kemi diskutuar. Gjithashtu, edhe pse

Korea e Veriut i jep kuptim shprehjes “ekonomi me dy shpejtësi”. Fotografitë satelitore tregojnë se shumica e vendoit jeton pa energji elektrike natën, dhe qytetarëve u kërkohet të hanë dy herë në ditë. Ndërkohë, klasat sunduese, të udhëhequra nga Kim Jong-un shijojnë konjakun, makinat e shpejta dhe havjarin. Në një

Tingëllojnë si vendi ku ndodhin ngjarjet e një romani të Den Braunit, por Vatikani dëshironq ë të dini se fjala “Sekret” në emrin e tyre nuk ka kuptimin modern. Një përkthim më i saktë i titullit të tyre në latinisht – Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum – do të ishte Arkivat