06/10/2015

Fiksimi i sovjetikëve pas fshehtësisë dhe sekreteve mund ta ketë origjinën tek personaliteti i Vladimir Leninit, i cili besonte se fshehtësia kishte rëndësi jetike për suksesin e revolucionit. Në pamfletin e tij “Cfarë duhet bërë?”, ai argumentonte se fshehtësia do të krijonte lidhje mes partisë dhe punëtorëve. Megjithatë, demokracia “në

Si Vladimir Putin dhe Barak Obama do të shkatërrojnë Aleancën e Atlantikut të Veriut Nga Matthew Continetti “Washington Free Beacon” Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, e themeluar në vitin 1949, ka 28 anëtarë të përkushtuar ndaj idesë së sigurisë kolektive. Parashikim:Deri kur presidenti amerikan Obama të lërë detyrën

Me sa duket, ish diktatorit libian, i kishte rënë vërtetë në kokë për ish Sekretaren e Shtetit, Condoleezza Rice. Në vitin 2007, ai i thurte asaj lavde në televizionin Al Jazeera: “Unë mbështes grun e dashur, me ngjyrë nga Afrika. Unë e admiroj dhe jam shumë krenar për mënyrën se

BE-ja kërkon ndihmën e Turqisë për të ndaluar fluksin e refugjatëve nga Siria dhe Iraku. Por koncesionet që kërkon Erdogani për këtë janë të papranueshme Barbara Wesel Evropianët e kanë vetë fajin për gjendjen e vështirë politike në të cilën janë të mbërthyer tani për shkak të krizës së refugjatëve.

Në mënyrë që bankat greke të mund të marrin para fundit të vitit kapital të ri urgjentisht të nevojshëm, kryeministri grek Aleksis Tsipras bën thirrje për reforma Greqia po shijon ende një periudhë qetësie. Ministrat e Financave të eurogrupit kërkuan dy javë pas zgjedhjeve të parakohshme në Greqi vetëm një

George RR Martin Autori i “Gjueti fronesh” kaloi fëmijërinë duke lexuar histori mbi planetin Mars. Zbulimi i fundit ka tërhequr vëmendjen e gjithë botës dhe Martin parashikon lulëzim të letërsisë mbi planetin e kuq Një herë e një kohë ishte një planet që quhej Mars: një botë me rërë të