Home»Galeri»Foto»Foto historike… por nga një tjetër perspektivë

Foto historike… por nga një tjetër perspektivë

Jackie Kennedy ndjek debatin mes bashkëshortit të saj dhe Nixonit

jackie

Eshtë prapakuinta e njërit prej dy debateve televizivë më të famshëm të të gjitha kohërave, që do të transmetohej në 26 shtator 1960. Në studiot e CBS, senatori demokrat John F. Kennedy dhe republiani Richard Nixon (zëvendës president i SHBA), iu përgjigjën pyetjeve të gazetarëve të rëndësishëm, përpara 70 milionë telespektatorëve. Nixoni, më ekspert, ishte konsideruar si favorit, por Kennedy rezultoi më i aftë para telekamerave dhe arriti të fitojë përballjen e parë. Pak javë më vonë do të siguronte dhe fitoren elektorale./Bota.al

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *