Home»Horizonti.al»Fakte interesante

Fakte interesante

doctors-video-games-successful-surgery
1.Shtatë për qind e amerikanëve pohojnë se nuk lahen kurrë plotësisht.
2. Kryeqyteti i Norvegjisë, Oslo, është qyteti më i shtrenjtë në botë. Një gallon naftë (3.5 litra) kushton thuajse 5 dollarë, dhe duhen 1.32 dollarë për cdo përdorim te banjove publike.
3. Studiuesit kanë zbuluar, se mjekët që kalojnë të paktën 3 orë në javë duke luajtur videolojëra, bëjnë rreth 37 përqind më pak gabime në kirurgjinë laparaskopike, sesa kirurgët që nuk luajnë lojëra në kompjuter.
4. Çdo vit, 2700 pacientë qe paken pesuar ndrhyrje kirurgjikale shkojnë në shtëpi me mjete metalike, fasho, dhe objekte të tjera të brenda trupit te tyre. Në vitin 2000, vetem ne SHBA, 57 njerëz vdiqën si pasojë e këtyre gabimeve trashanike.
5. Shanset që një vjedhje në Shtetet e Bashkuara të zbardhet janë 1 në 7.
6. Copa më e vjetër e çamçakëzit në botë daton 9000 vjet më parë.
7. Eshtra e kofshës së njeriut është më e fortë sesa betoni.
8.Nëse NASA do të dërgonte zogj në hapësirë ata do të vdisnin shume shpejt, pasi kanë nevojë për gravitetin gjatë gëlltitjes së ushqimit.
9. Koha e kaluar për e fshirjen e Spam-it ne komunikimet elektronike apo nga uebsajtet, u kushton bizneseve në Shteteve të Bashkuara 21. 6 miliardë dollarë në vit.
10. Më shumë se 2.500 njerëz mëngjarashë vriten çdo vit nga përdorimi i produkteve, që janë prodhuar për njerëzit që përdorin dorën e djathtë.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *