31/08/2015

Filozofi gjerman, Fridrih Niçe ka qenë një prej mendjeve më të mëdha që ka jetuar ndonjëherë mbi këtë planet. Idetë e tij filozofike transformuan botën e filozofisë, duke e ngritur një nivel më lartë. Ja disa prej citimeve më të fuqishëm të Niçes, që shërbejnë për të hapur mendjen, dhe

Jackie Kennedy ndjek debatin mes bashkëshortit të saj dhe Nixonit Eshtë prapakuinta e njërit prej dy debateve televizivë më të famshëm të të gjitha kohërave, që do të transmetohej në 26 shtator 1960. Në studiot e CBS, senatori demokrat John F. Kennedy dhe republiani Richard Nixon (zëvendës president i SHBA),

BRSS kishte një plan për të dominuar botën. Një vend, që BRSS kërkonte ta fuste në grupin e shteteve që kishte nën kontroll ishte Indonezia. Pasi Partia Komuniste Indoneziane mori pushtetin me ndihmën e presidentit Sukarno, BRSS mendoi se mund të kishin një aleat në rajon. Për të siguruar që

  Didier Billion, Studjues, Instituti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare Strategjike, Francë Erdogani konfirmoi mbajtjen e zgjedhjeve legjislative të parakohshme më 1 nëntor 2015. A pritej ky vendim? A mundet partia e tij të dalë e forcuar nga ky votim? Po, ky vendim ishte i parashikueshëm. Të gjithë e kujtojmë që në

Shtetet e Bashkuara e kishin shqyrtuar si opsion përdorimin e armëve bërthamore kundër Afganistanit, pas sulmeve mbi Qendrën Botërore të Tregtisë, më 11 shtator 2001. Kështu ka thënë diplomati gjerman Michael Shteiner, ish-këshilltar politik i kancelarit gjerman Gerhard Shroeder dhe ish-kryeadministrator i UNMIK-ut në Kosovë. Shteiner, i cili tani është

Rreth 4 mijë tifozë shqiptarë rrezikojnë të mos lejohen të hyjnë në stadiumin “Telia Parken”, për sfidën kualifikuese ndërmjet Danimarkës dhe Shqipërisë. Lajmi bëhet i ditur nga media daneze, të cilat theksojnë se sipas shifrave zyrtare, të paktën 6 mijë mbështetës të Kombëtares Kuqezi kanë siguruar bileta për ndeshjes e