27/08/2015

Nëse shpejtësia e dritës është shpejtësia më e madhe e mundshme, pse janë shkencëtarët duke na treguar se Universi është duke u zgjeruar më shpejt sesa ajo? Kur astronomët i referohen ‘zgjerimit’ të Universit, ata e kanë fjalën për konceptin abstrakt të hapësirë-kohës. Hapësirë-koha është pëlhura e Universit, që konsiston

Një luftëtar i pamëshirshëm dhe një ushtarak gjeni, Genghis Khani, hodhi themelet e perandorisë më të madhe në botë – një fat që i ishte përcaktuar që nga dita e lindjes Jonny Wilkes Ishte viti 1162, dhe diku në territoret e shkreta të stepës së Euroazisë, një grua ndodhej në

Një tjetër tragjedi që lidhet me imigrantët. Të nesërmen e mbytjes se klandestinëve në një varkë që ishte nisur nga Libia, 50 imigrantë të tjerë kanë gjetur vdekjen të mbytur, brenda një kamioni në Austri. Kamioni u gjet i parkuar në autostradën A4, mes Neusiedl dhe Parndorfit, jo shumë larg

Ndonëse në masë më të vogël, krahasuar me Paqësorin dhe Indianin, cunamet mund të prekin edhe Mesdheun. Vlerësohet se 10 % e tërmeteve nënujorë në botë ndodhin pikërisht në Mare nostrum, teksa një ngjarje veçanërisht shkatërrimtare, ndodh një herë në 100 vjet. Një studim i Achilleas Samaras, studiues pranë Qendrës

Ne kërkonim mjetet e duhura për të luftuar dhunën më të organizuar në botë, që është fuqia britanike. Ti e ke sfiduar. Mbetet për të parë se cila është dhuna më e organizuar, gjermania, apo britanikia? Ne, racat joeuropiane të botës, e dimë se si ndihesh nën thundrën e britanikëve.

Cristiano Ronaldo ka blerë një apartament luksoz në Nju Jork për 18.5 milionë dollarë. Futbollisti më i paguar në botë, sipas Forbes, vendosi të kishte një shtëpi në kullën Trump. Apartamenti, që duket se është inspiruar nga novela “5 hihet e Greit” i përkiste Alesandro Protos, një manjati italian dhe