Home»Bota»Merkel e Hollande në konferencë: Presim propozimin e Tsipras ne samitin e Eurogrupit

Merkel e Hollande në konferencë: Presim propozimin e Tsipras ne samitin e Eurogrupit

Screen Shot 2015-07-07 at 10.06.15

Ne nje konference te perbashket per mediat, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Fransua Hollande, shprehen bindjen se Greqia ka nevoje per reforma per te gjetur nje zgjidhje per krizen disa mujore.Ne fjalen e tij Hollande, i beri  apel pales helene, t’i rikthehet procesit te negociatave. Dera eshte e hapur per bisedime te reja me qeverine greke, me qellim finalizimin e nje marreveshjeje –tha gjate fjales se tij Hollande. Presidenti Francez dhe kancelarja gjermane, paralajmeruan se lideret europian, do te marrin nje qendrim me te qarte rreth situates ne Greqi, gjate samitit europian ne Bruksel, te thirrur per te marten. Dy lideret europiane, presin qe propozimi i ri i kryeministrit grek Cipras, te jete zgjidhje per situaten e veshtiresuar ne Greqi.

Nuk ka komente

Vendos komentin tend

Your email address will not be published. Required fields are marked *