30/07/2015

“Nuk ka asgjë të lavdishme në një llogore lufte”. Letra nga brezi i humbur është një përmbledhje korrespondence mes shkrimtares dhe humanistes angleze Vera Brittain dhe të fejuarit të saj Roland Leighton, të vëllait Eduard Brittain dhe dy miqve të tyre, të gjithë të vrarë në llogoret e Luftës së

Ky është leksioni që vjen nga Athina, Wall Street-i, Pekini dhe Brukseli. Nga Roberto Sommella “Huffingtonpost.it” Asnjëherë më parë si në javët e fundit, bota është në kthetrat e lëvizjeve të forta në tregje, që nuk duket të kenë as logjikë dhe as një regji nga prapa. Është pasoja e transferimit

Turqia po bombardon si Shtetin islamik, ashtu edhe kurdët e lidhur me luftëtarët që po përballen me Kalifatin. Nga Cassandra Vinograd “NBCNews” Vendimi i papritur e Turqisë, për t’u hedhur në luftë kundër ISIS-it përmes sulmeve ajrore, duhej të cilësohej si një fitore për SHBA-në. Por marrëveshja që pasoi operacionet