11/07/2015

Përdoruesit e shfletuesit të Google, Chrome të cilët shkarkojnë torrent mund ta konsiderojnë një opsion tjetër për shfletim online. Kjo pasi që shfletuesi i internetit nga kompania Google, Chrome tani është duke e bllokuar qasjen në një numër faqesh që përmbajnë torrent, duke përfshi edhe faqet e mëdha në internet.

Metamorfoza e papritur e qeverisë Cipras nuk ka ndodhur nga ndonjë frymëzim hyjnor. Dhe edhe nëse gjithçka ecën sipas planit të ri të Ciprasit dhe Grexit shmanget, turbullirat politike në Greqi janë të paraprogramuara Rritje taksash, shkurtime pensionesh, privatizime, shkurtime në ushtri dhe në shpenzimet për mbrojtjen. Kjo është esenca

Pas disa muajsh pritjeje Athina dorëzoi planin e saj: kursime në sistemin e pensioneve ose një reformë të TVSH-së. Për shumë partnerë të Eurozonës këto nuk janë të mjaftueshme Në fillim të një maratone të pashembullt të BE-së për Greqinë, në Bruksel po duket pak eufori. Në mesin e ministrave

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiç ka kaluar një moment shokues, gjatë vizitës së tij në Bosnje. Rreth orës 12:50 të së shtunës, Vuçiç ishte i pranishëm në Potocari ku po mbahej 20 vjetori i masakrës së Srebrenicës. Por vizta e tij nuk është pritur aspak mirë. Kyeministri serb Aleksander Vuçic është

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në vitet ’90 të shekullit të kaluar ishte anëtar i Partisë Radikale të Serbisë, që udhëhiqej nga i akuzuari për krime lufte në Tribunalin e Hagës, Vojisllav Sheshel. Si aktivist i kësaj partie, përmes një fotografie që qarkullonte nëpër rrjetet sociale, shihej se si Vuçiçi mbante

Nëpër takime zyrtare, qëndrimi i Gjermanisë në lidhje çështjen e borxhit të Greqisë, ka qenë gjithmonë diplomatik. Hera-herës, zyrtarët gjermanë mund të kenë shfaqur dyshime. Por prapa kuintave, Berlini e ka të qartë qëndrimin e tij. Sipas tyre, është e pashmangshme një dalje e Greqisë nga Eurozona. E përditshmja gjermane,